Grand Chess Tour w Abidżanie wystartował!

Pierwszy z turniejów tegorocznego cyklu Grand Chess Tour rozpoczął się wczoraj na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Abidżanie. W zawodach bierze udział 10 czołowych szachistów świata, w tym sam Mistrz Świata Magnus Carlsen. To pierwszy raz w historii, gdy Mistrz Świata gra na turnieju w Afryce oraz najsileniszy turniej zorganizowany na tym kontynencie w historii!

Skład turnieju robi wrażenie./Zdjęcie: Lennart Ootes

Pula nagród to 150.000 dolarów!

Grają także tacy zawodnicy jak Nakamura , Ding, Vachier-Lagrave czy Karjakin. Panowie powalczą o 150.000 dolarów!

Rozgrywki będą trwały 5 dni, z czego 3 pierwsze dni to rapid a 2 ostatnie dni to blitz. Punkty z rapidu liczą się podwójnie.

Po pierwszym dniu…

Na prowadzeniu jest Carlsen, który wygrał dwie partie i zremisował tylko z Nakamurą, co daje mu 5/6 punktów.

Carlsen – Nakamura. / Zdjęcie: Lennart Ootes

 

Nieco nieoczekiwanie pierwsze miejsce z Mistrzem Świata dzieli także Wei Yi, zawodnik niesamowicie zdolny, który otrzymał miejsce w turnieju dzięki ‘dzikiej karcie’. Niestety na razie żadnych punktów nie zdołał zebrać jedyny zawodnik z Afryki, Amin Bassem.

Komentarz na żywo

Zmagania najlepszych zaawsze warto śledzić, a zwłaszcza, gdy mamy dobry komentarz 😉 Organizatorzy Grand Chess Tour zawsze dbają o profesjonalne studio i w trakcie tego turnieju również można śledzić akcję na żywo. Komentują: GM Pelletier, GM Ramirez, IM Sachdev, którzy są w Saint Louis oraz GM Ashley, który jest w Abidżanie.

Start 19:00

Przed nami jeszcze 4 dni akcji, w tym dwa szachów szybkich. Partie zaczynają się o 19:00, także akurat można włączyć się do oglądania po pracy czy szkole 😉

Transmisja z turnieju dostępna jest np. na chess24.com.

Oficjalna strona: https://grandchesstour.org/2019-grand-chess-tour/2019-Cote-dIvoire-Rapid-Blitz

By |2019-05-09T10:23:23+00:009 Maj, 2019|Categories: Turnieje na świecie|Tags: , |0 Comments

About the Author:

Profesjonalna szachistka, promotorka szachów oraz wieloletnia trenerka osób na każdym poziomie. Współorganizatorka wielu międzynarodowych turniejów, w tym Mistrzostw Europy Juniorów 2018. Komentatorka I prezenterka podczas najbardziej presiżowych imprez, jak Akademickie Mistrzowstwa Świata, Mistrzostwa Europy B&R I innych.

Leave A Comment