Najczęściej zadawane pytania

1. W krainie szachów, czyli kiedy zacząć uczyć gry w szachy?

Szachy to sport, który możemy zacząć uprawiać w każdym wieku, niezależnie od kondycji, wykształcenia. Jednak jeśli myślimy o prawdziwych sukcesach na miarę Mistrzostw Świata, należy zacząć trenować już od przedszkola.
Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka – kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności. Młody adept „królewskiej gry” jest bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Wykształcone w ten sposób cechy umysłu i charakteru objawiają się nie tylko przy szachownicy. Efekty widać już we wczesnej edukacji dziecka. Objawia się to umiejętnością koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętania szczegółów czy szybkości w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu. Szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w umysł dziecka.

2. Kto powinien nauczyć grać w szachy?

W przypadku początku szachowej edukacji trener nie musi mieć wysokiej kategorii. Tu najważniejsze jest umiejętne, pedagogiczne podejście do dziecka. Umiejętność przekazania wiedzy w sposób jasny i zrozumiały dla wieku podopiecznego. Trenerzy najmłodszych muszą wykazać się ogromną cierpliwością i dostosować program do danego dziecka i szybkości przyswajania wiedzy.

3. Jak zapisać dziecko do Klubu Szachowego Polonia Wrocław?

Zapisanie dziecka do Klubu Szachowego Polonia Wrocław jest bardzo proste. Wystarczy podejść do trenera w godzinach jego pracy w klubie i ustalić kiedy dziecko będzie przychodziło na zajęcia. Aktualny harmonogram na naszej stronie internetowej w zakładce „rozkład-zajęć”. Następnie należy wypełnić formularz rejestracyjny, którzy otrzymamy od trenera i dokonać wpłaty.

4. Czy szachy są kosztowny sportem?

Szachy kojarzą się z elitarnym sportem, jednak tak naprawdę koszty uprawiania go są niskie. Każdy gracz na początku potrzebuje szachownicy (wydatek około 50-70 zł), ale przede wszystkim sporych pokładów zapału i cierpliwości. Warto zakupić też trochę fachowej literatury, na samym początku można je wypożyczyć od trenera, który dodatkowo pomoże dobrać odpowiedni materiał.
Do tego dochodzi opłata za zajęcia w klubie.
Kiedy już zdobędziemy wystarczające umiejętności, zaczniemy brać udział w turniejach szachowych. Jednak wpisowe dla dzieci zwykle jest symboliczne. Nieco większe koszty pojawiają się kiedy startujemy w turnieju o kategorię szachową czy w czasie turniejów wyjazdowych. Jednak we Wrocławiu organizowanych jest wiele imprez, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Klub Szachowy Polonia Wrocław organizuje np. Turniej wrocławskiego krasnala, przewidziany dla najmłodszych szachistów.
Wakacyjne miesiące organizujemy obóz szachowy dla dzieci. Koszty takiego wyjazdu na pewno nie przekroczą cen przeciętnej kolonii. W wielu turystycznych miejscowościach organizowane są turnieje, można więc pogodzić start w takim turnieju i wakacyjny wyjazd w ciekawe dla dziecka miejsce.

5. Mój Pierwszy turniej szachowy, ABC szachisty.

Przed pierwszym turniejem warto z dzieckiem porozmawiać o wygrywaniu i przegrywaniu. Musi wiedzieć, że to jego pierwszy turniej i będą na nim bardziej doświadczeni zawodnicy, którzy swoje pierwsze turnieje mają za sobą. Ma to być dla niego dobra zabawa i szansa na sprawdzenie się. Warto wybrać się z dzieckiem wcześniej na turniej, by zobaczyło jak to wszystko wygląda. Dla rodziców to też będzie dobra lekcja. Pamiętajmy, że nie ma takiego szachisty, który nie przegrałby choć jednej partii szachowej, każdy kiedyś zaczynał.
Dziecko przed pierwszym zawodami powinno być wypoczęte, chociaż stres związany ze startem tego na pewno nie ułatwi. Turniej wybierzmy razem z trenerem i dzieckiem. Dostosujmy poziom i czas trwania turnieju do umiejętności. Warto, by trenerzy organizowali małe, wewnętrzne turnieje, tak by oswoić dzieci.
Przygotujmy się do startu, dokładnie przeczytajmy komunikat zawodów. Dokładnie zaplanujmy dojazd na salę gry, tak by nie przyjechać na ostatnią chwilę, bo to na pewno zestresuje dziecko.
Szanujmy przeciwnika! Pamiętajmy o podaniu ręki przeciwnikowi przed i po skończeniu partii. Po zakończonym turnieju poczekaj na koniec ceremonii zakończenia. Niech wszyscy nagrodzeni mają możliwość odbioru nagród przy pełnej obsadzie kibiców i zawodników. Poza tym wychodzenie rozprasza wszystkich i tworzy niepotrzebne zamieszanie.

6. Jak rodzic powinien zachowywać się podczas turnieju?

Przede wszystkim rodzic powinien pamiętać, że na sali gry są inne dzieci i ich rodzice. Zdajemy sobie sprawę, że, szczególnie w przypadku pierwszego turnieju, emocje są wysokie i każdy chce dopingować swoja pociechę, ale szanujmy się wzajemnie. Stwórzmy zawodnikom odpowiednia atmosferę. Przede wszystkim prosimy o wyłączenie telefonów komórkowych, tak by nagły, głośny dzwonek nie wpłynął na koncentrację zawodników.
Stawaj zawsze za plecami swojego dziecka, chyba, że są specjalne miejsca wyznaczone dla publiczności. Nikt nie posądzi Cię o podpowiadanie i nie będziesz też rozpraszał swojego zawodnika. Niestety wielokrotnie zdarza się na sali gry, że rodzice chcąc pomóc swoim pociechom dopuszczają się podpowiedzi – dotyczy to szczególnie osób nieobytych na turniejach. W konsekwencji rodzic wyrządza tym samym „niedźwiedzią przysługę”. Przecież to nic zawodnikowi nie pomoże, szachy mają uczyć logicznego myślenia i samodzielnego podejmowania decyzji. Co z tego, że zawodnik dzięki podpowiedzi wygra partię, ale przez to nic się nie nauczy. Nie prowokuj takiej sytuacji i po prostu stań za plecami swojego zawodnika.
Na sali turniejowej nie pali się papierosów oraz nie spożywa alkoholu. Salą gry nazywa się miejsce w której toczą się partie szachowe, a także dojście do pomieszczeń z toaletami oraz hol do wyjścia na zewnątrz. Sala turniejowa to miejsce publiczne i w takich miejscach zabronione jest korzystanie z wszelkich używek.
Rodzic na zawodach jest głównie po to, by wspierać dziecko. W razie porażki jest obok aby pocieszyć, przytulić. Rodzic nie może być dodatkowym źródłem stresu. Dziecko gra dla siebie, nie mamy czy taty.

7. Kiedy odbywają się zajęcia i ile kosztują?

Harmonogram zajęć szachowych w Polonii Wrocław jest podany w zakładce „rozkład zajęć”.
Opłatę za zajęcia rodzice uiszczają dwa razy w roku – 250 zł za pierwszy semestr (płatne do 30 września) i 250 zł za drugi semestr (płatne do końca stycznia). Opłaty prosimy wnosić wyłącznie na konto Klubu (w tytule przelewu: opłata za zajęcia szachowe – imię i nazwisko dziecka). Jeżeli rodzic deklaruje uczestnictwo dziecka tylko w jednych zajęciach tygodniowo, wówczas opłata za semestr wynosi 175 zł. Każde kolejne dziecko z rodziny wnosi opłatę w wysokości 175 zł.