[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Rok 2010 obfitował w sukcesy sportowe, jak i organizacyjne: klub, zlokalizowany już w nowym lokalu, zorganizował Wrocławski Festiwal Szachowy, największą szachową imprezę w Polsce oraz szereg turniejów cyklicznych. 2010 rok to także setki szkolonych przez trenerów wrocławskich dzieci, w których skutecznie zaszczepio

na została szachowa pasja. Czas pokaże, czy niektórzy z nich osiągną wyniki lepsze niż te obecnych mistrzów z Polonii. Szachiści Polonii w Mistrzostwach Polski zdobyli najwyższe laury: Mateusz Bartel został Mistrzem Polski 2010, wśród kobiet srebro zdobyła Iweta Rajlich, a brąz Jolanta Zawadzka! Na Olimpiadzie Szachowej, rozgrywanej w tym roku na Syberii, Bartel zdobył srebrny medal na V szachownicy.

W Drużynowych Mistrzostwach Polski team z Polonii Wrocław zdobył brązowy medal, a po srebro sięgnęły zawodniczki w Drużynowych Mistrzostwach Polski Kobiet. Juniorzy zajęli drugie miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów.

Młodzi szachiści osiągnęli wiele indywidualnych sukcesów, dowodząc, że należą do czołówki polskiej i europejskiej. Bez wątpienia największym z nich był brązowy medal Dariusza Świercza, wielkiej nadziei klubu, na Mistrzostwach Świata do lat 20, gdzie 16-letni zawodnik zmierzył się ze starszymi rywalami. Agata Dwilewicz zdobyła Wicemistrzostwo Unii Europejskiej do lat 10, a Kacper Grela złoty medal w Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 10 w szachach klasycznych. Na Mistrzostwach Polski Juniorów w szachach szybkich P-30 medale złote zdobył Oskar Wieczorek w grupie chłopców do lat 16 i Kacper Grela w grupie chłopców do lat 10, a srebrny Ania Iwanow w grupie dziewcząt do lat 16. Z Mistrzostw Polski Juniorów w szachach błyskawicznych zawodnicy przywieźli dwa krążki: Anna Iwanow srebrny i Katarzyna Dwilewicz brązowy. Z kolei Aleksandra Dadełło zwyciężyła w Pucharze Polski Juniorów do lat 12. Na arenie regionalnej, czyli na Mistrzostwach Dolnego Śląska Juniorów, złoty medal zdobyli Komil Khamidov i Patrycja Szulc, a srebrny Jakub Dębowski. Zaś Mistrzostwo Wrocławia Przedszkolaków zdobył Basia Dadełło, najmłodsza uczestniczka imprezy.

Wielkim sukcesem był Wrocławski Festiwal Szachowy: 9 dni wypełniły zmagania niemal 400 szachistów z 19 krajów. Spotkali się tu zawodnicy z czołówki światowej i Polskiej, bo aż 19 arcymistrzów i arcymistrzyń, w sumie około 50 zawodników z międzynarodowymi tytułami. Festiwal potwierdził swą wysoką rangę na szachowej mapie Polski, został doceniony też na arenie międzynarodowej. Jego dynamiczny przebieg, pełen zwrotów akcji, dowiódł, że królewskiej grze towarzyszą niemałe emocje.

„To był bardzo dobry rok dla naszych szachistów, zawodnicy swymi wynikami potwierdzili pozycję Klubu w polskim i światowym środowisku. Warunki, jakie stworzyliśmy zawodnikom, są ewenementem na tle europejskim i jesteśmy z tego dumni. Władze szachowych federacji, jak i światowej klasy zawodnicy, którzy odwiedzali nasze miasto, wielokrotnie podkreślali, że reprezentacyjna siedziba klubu szachowego w centrum dużego miasta jest czymś wyjątkowym i dowodzi, że o szachach we Wrocławiu myśli się poważnie” – mówi Andrzej Dadełło, Przewodniczący Rady Nadzorczej Klubu Szachowego Polonia Wrocław i główny akcjonariusz grupy kapitałowej DSA, głównego sponsora Klubu, który za swe zasługi został po raz kolejny uhonorowany przez Prezydenta Wrocławia tytułem Sponsora Wrocławskiego Sportu.