Ośrodek w Szczyru jest jakoby stworzony do gry w szachy. Orle Gniazdo bo tak się nazywa miejsce gdzie się kwaterujemy oraz gramy położone jest na stoku dużego wzniesienia skąd rozpościera się piękny widok na pobliską okolicę. Po przyjeździe i odprawie technicznej ustaliliśmy z zawodnikami program dnia oraz taktykę na pierwszą rundę. Nasza drużyna Votum Polonia II Wrocław gra w składzie: Szymon Kulaś, Przemysław Piotrowski, Łukasz Lipski, Karolina Kalinowska, Agnieszka Bebel oraz Patrycja Szulc. Opiekę nad nimi sprawuje dwójka trenerów Katarzyna Poznańska i Artur Czyż. Jesteśmy rozstawieni z numerem szóstym na czterdzieści trzy zespoły. Nie należy jednak lekceważyć dalszych kilkunastu zespołów, gdyż ich średni ranking różni się naprawdę niewiele.

2013072322052liga1fPierwszą rundę przyszło nam zagrać z UKS Czternastką Warszawa. Dużą przewagę rankingową na szachownicach mieli Szymek, Przemek i Agnieszka. Przeciwnik Łukasza – Jakub Fus dysponował podobnymi umiejętnościami co on. Tak samo w przypadku Karoliny jej przeciwnik także miał zbliżony ranking. Z mocniejszą i bardziej doświadczoną przeciwniczką zmierzyła się Patrycja.

Początek meczu nie zapowiadał się obiecująco. Pierwszy swoją partię skończył Łukasz, który przegrał grając zbyt pewnie bardzo dobrą pozycję. Na szczęście chwilę później za pokonanego mógł uznać się zawodnik Gości – Jakub Ogonowski i tak Szymek zainkasował cały punkt. Szybko skończyły się dwie następne partie wygrał Przemek z Rzeszowskim Dominikiem, oraz Agnieszka z Łucją Redą. Stan meczu 3-1 dla Polonistów. Partie grają Patrycja oraz Karolina. Niespodziankę sprawiła Patrycja, której przeciwniczka nie zobaczyła forsownego mata i pozwoliła jej uciec na remis przez wieczny Szach. Na koniec zremisowała Karolina w pozycji, w której pozostał pewien niedosyt. Pierwszy mecz wygrywamy 4-2 i jest to dobry prognostyk na resztę turnieju.

Drugi dzień zmagań to dzień z podwójną rundą i dwoma rezultatami remisowymi. W porannej rundzie reprezentanci Polonii Wrocław zmierzyli się z drużyną z Leszna. Zwycięstwa odniosły dwie Panie: Karolina i Patrycja. Szymek przegrał, a Przemek i Łukasz zremisowali. Po długim pojedynku przyszedł czas na szybki obiad i przygotowanie szachowe. W meczu popołudniowym przypadło nam grać z Ostrowskim Towarzystwem Szachowym. Po dwóch godzinach sytuacja nie zapowiadała się kolorowo: Łukasz szybko przegrał, u Karoliny i Agnieszki tzw. „wór”, a u starszych juniorów, mimo chęci stanęły pozycje bliskie remisowi. Już czuliśmy smak pierwszej porażki, ale sytuacja u dziewczyn zaczęła się poprawiać. Karolina ze stratą figury przeszła do końcówki i tam wydrapała remis, a przeciwniczka Agnieszki bardzo ślamazarnie realizowała przewagę, co dało naszej zawodniczce czas na uaktywnienie figur i przeprowadzenie kontry zakończonej zwycięstwem.

Po 3 rundach Polonia Wrocław z 4pkt. meczowymi plasuje się na 13 miejscu, a drużynie lideruje Patrycja, która zgromadziła 2,5pkt.

Ze Szczyrku Katarzyna Poznańska i Artur Czyż