Nino Batsiashvili zwyciężyła w III Międzynarodowym Arcymistrzowskim Turnieju Szachowym Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej, który odbył się we Wrocławiu. – Każda z nas dała siebie wszystko. Obsada była bardzo silna i każda zawodniczka na pewno chciała wygrać. Rywalizacja kobiet przy szachownicy gwarantuje spore emocje w każdej partii – powiedziała Gruzinka. Rywalizacja o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej trwała do ostatniej 9. rundy. W niej korespondencyjny pojedynek stoczyły Batsiashvili i Polka Joanna Majdan-Gajewska. Obie wygrały swoje partie i ostatecznie skończyły zawody z równą ilością punktów, ale o zwycięstwie Gruzinki zdecydowała punktacja pomocnicza. Trzecie miejsce zajęła Karina Szczepkowska-Horowska. Biorąc pod uwagę ranking zawodniczek odzwierciedlający ich wysoki poziom sportowy, był to najsilniejszy turniej kobiecy w Polsce od lat!

Dla reprezentantek Polski turniej we Wrocławiu był etapem przygotowań do Drużynowych Mistrzostw Europy, które w listopadzie odbędą się w Warszawie. Biało-czerwone będą tam bronić srebrnego medalu. – To dla nas bardzo dobry turniej  pod względem treningu. Miałyśmy okazję zmierzyć się z zawodniczkami, z którymi w listopadzie zagramy w Warszawie – mówiła Joanna Majdan-Gajewska.

Oprócz zmagań szachowych organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje dla zawodniczek. Były nimi m.in. zwiedzanie miasta oraz artystyczna sesja zdjęciowa w profesjonalnym studiu fotograficznym, która na zawodniczkach zrobiła ogromne wrażenie. – Wrocław to wspaniałe miasto i jest tu wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Ale prawdziwym zaskoczeniem dla mnie była ta sesja fotograficzna! Po wizycie w studiu i pracy z  profesjonalnym fotografem nasunął mi się jeden wniosek – wcale nie jest tak łatwo być modelką – przyznała z uśmiechem pochodząca z Batumi zwyciężczyni turnieju, która za wygraną zainkasowała 4 tys. zł nagrody.

Organizatorzy przyznali także nagrodę dodatkową, za najładniejsze i najbardziej efektowne zwycięstwo. Otrzymała ją druga z Gruzinek – Sopiko Guramishvili za partię przeciwko Marcie Michnie, w której poświęciła hetmana, by ostatecznie zwyciężyć.

Klasyfikacja końcowa III Międzynarodowego Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej: 1. Nino Batsiashvili (Gruzja) – 6,5 pkt.; 2. Joanna Majdan-Gajewska (Polska) – 6,5 pkt.; 3. Karina Szczepkowska-Horowska (Polska) – 5 pkt.; 4. Sopiko Guramishvili (Gruzja) – 5 pkt.; 5. Ekaterina Atalik (Turcja) – 4,5 pkt.; 6. Lilit Mkrtchian (Armenia) – 4,5 pkt.; 7. Monika Soćko (Polska) – 4 pkt.; 8. Jolanta Zawadzka (Polska) – 3,5 pkt.; 9. Sabrina Guitierrez Vega (Hiszpania) – 3,5 pkt.; 10. Marta Michna (Niemcy) – 2 pkt.