carlsenJak wiadomo koniec roku to czas podsumowań, rankingów, zestawień typu “najlepszy w roku…”, “najsłabszy w roku….”, “najzabawniejsza sytuacja roku…”. W corocznym rankingu redakcji Newsweeka wśród najlepszych sportowców na bardzo dobrym 5.miejscu uplasował się, nie kto inny jak Magnus Carlsen.

Wszystkich fanów ta informacja powinna cieszyć, jest nadzieja, że dzięki “Mozartowi szachów” nasza dyscyplina zyska na popularności, medialności i co ważne, przyciągnie kolejnych fanów. We wspomnianym rankingu na 1. miejscu znalazł się Cristiano Ronaldo, a na 3. miejscu Kamil Stoch.

W Norwegii najlepszy szachista świata cieszy się wielka popularnością. W swojej ojczyźnie otrzymał tytuł Osobowości Roku 2013. Dziennikarze w tym kraju po raz pierwszy wybrali szachistę podczas głosowania. a nim uplasowali się tacy zawodnicy, jak golfistka Suzann Pettersen, gwiazdy norweskich biegów narciarskich Marit Bjoergen i Teresa Johaug, czy biatlonistka Tora Berger.

Mamy nadzieję, że i naszym “szachowym podwórku” znajdzie się taka gwiazda, która jak Adam Małysz , wypromuje dyscyplinę i sprawi, że będziemy mieć nie tylko niesamowitych i wybitnych zawodników, ale i wspaniałych kibiców.