Według opublikowanych niedawno przez Komisję ds. Rozwoju FIDE statystyk, w ciągu ostatnich pięciu lat na całym świecie niemal podwoiła się liczba szachistów legitymujących się rankingiem FIDE (Światowa Federacja Szachowa). W światowym rankingu pod względem ilości graczy Polska zajmuje wysokie 8. miejsce.

Nasz kraj doskonale wpisuje się w światową tendencję wzrostu popularności szachów. Jeszcze w 2009 roku w Polsce mieliśmy 2442 szachistów z rankingiem FIDE, ale każdego kolejnego roku ta liczba rosła. Na koniec roku 2013 było to już 3385 szachistów! Jest to ósmy wynik na świecie. Prowadzi Hiszpania (10149), przed Niemcami (9384) i Francją (9019). Ogólnie na koniec roku 2013 rankingiem FIDE na całym świecie legitymowało się ponad 101 tys. zawodników!

Z innych ciekawostek FIDE podała, że w roku 2013 pod jej egidą zostało rozegranych prawie milion partii szachowych, co daje aż 2737 partii dziennie!

– Szachy to jedna z najbardziej popularnych dyscyplin w Polsce. Już w przedszkolu uczymy dzieci podstawowych ruchów figur. Nie dziwi mnie przytaczana w statystykach liczba. W naszym kraju po piłce nożnej najwięcej zarejestrowanych zawodników mamy właśnie w szachach. Przy czym nie należy zapominać, że jest też duża rzesza amatorów. Prognozuję, że w najbliższym czasie właśnie szachy będą najbardziej dynamicznie rozwijającą się dyscypliną – komentuje statystyki FIDE Artur Czyż, dyrektor Klubu Szachowego Polonia Wrocław.