Po czwartej rundzie w turnieju Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach oraz w LOTTO Mistrzostwa Polski w Szachach wyłonili się liderzy. Ich grę obserwowali dzisiaj uczniowie ze szkół biorących udział w programie „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Odwiedzili salę gry oraz strefę kibica i analiz na 31. piętrze hotelu Novotel Centrum.

W turnieju Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach na prowadzenie wyszła arcymistrzyni Monika Soćko, która dotychczas wygrała wszystkie rozgrywane w mistrzostwach partie. W czwartej rundzie po zaciętej walce pokonała Polonistę Jolantę Zawadzką. – Pojedynek na szczycie, w którym grała Jolanta Zawadzka z Moniką Soćko nie zawiódł kibiców. Były zaskakujące i skomplikowane warianty, które dostarczyły kibicom wielu emocji – ocenia Mateusz Kołosowski, komentator mistrzostw Polski. W innych pojedynkach z udziałem Polonistek Iweta Rajlich pokonała Joannę Worek, a Ania Iwanow uległa Marcie Bartel.

W turnieju LOTTO Mistrzostwa Polski w Szachach na czele tabeli jest arcymistrz Grzegorz Gajewski oraz najmłodszy polski arcymistrz, piętnastoletni Jan-Krzysztof Duda, którzy w czwartej rundzie grając czarnym kolorem pokonali konkurentów: Grzegorz Gajewski wygrał z Michałem Krasenkowem, a Jan-Krzysztof Duda – z Tomaszem Markowskim. Jeśli chodzi o Polonistów, to Darek Świercz wygrał z Marcelem Kanarkiem, Mateusz Bartel zremisował z Kacprem Piorunem, Daniel Sadzikowski podzielił się punktami z Jackiem Tomczakiem, a pojedynek Kamila Stachowiaka z Oskarem Wieczorekiem także zakończył się remisem.

W piątek salę gry odwiedzili uczniowie uczestniczący w programie „Edukacja przez Szachy w Szkole”. – Zapraszamy dzieci z programu „Edukacja przez szachy w szkole” na salę gry oraz do strefy analiz na 31. piętrze hotelu Novotel. To świetna okazja do zobaczenia jak wyglądają jedne z najważniejszych rozgrywek szachowych i jak grają arcymistrzowie – mówi Anna Przeździecka, dyrektor turnieju. – Szachy świetnie budują umiejętność koncentracji, logicznego myślenia i przewidywania. Warto od najmłodszych lat rozwijać te zdolności i uczyć dzieci grać w szachy – przekonuje.