Dwaj młodzi zawodnicy Polonii Oskar Wieczorek i Daniel Sadzikowski, w ramach studiów informatycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, napisali program szachowy „Bambini 1.0”. Czy w przyszłości ich dzieło dorówna słynnej „Rybce”?

Niedawno w wywiadzie dla naszej strony zawodnik Polonii Daniel Sadzikowski mówił o swoich studiach na Uniwersytecie Wrocławskim i zainteresowaniu informatyką. Wówczas zdradził nam, że jednym z jego celów było napisanie własnego programu szachowego. – Nieoczekiwanie, razem z Oskarem Wieczorkiem, marzenie to spełniliśmy już w pierwszym semestrze. Program nazywa się „Bambini 1.0” – tłumaczył.

Postanowiliśmy dowiedzieć się więcej o programie, który stworzyli dwaj młodzi zawodnicy Polonii i zapytaliśmy Oskara o szczegóły powstania programu. – Program stworzyliśmy w ramach projektu na zakończenie “Kursu programowania w języku C” na I semestrze studiów. „Bambini” został napisany w języku C++, a praca nad nim zajęła nam gdzieś 1,5 tygodnia. Postanowiliśmy, że w ramach naszego hobby będziemy go nadal rozwijać. „Bambini 1.0” to na razie pierwszy krok – w rzeczywistości silnik szachowy jest na razie bardzo słaby, a interfejs użytkownika pozostawia wiele do życzenia. Popularna „Rybka” jest miliony lat przed naszym studenckim projektem – mówi skromnie Oskar Wieczorek.

Czy „Bambini” w przyszłości może dorównać innym, znanym programom szachowym? A może już teraz najmłodsi zawodnicy Polonii będą mogli z niego korzystać podczas treningów? – Programów szachowych nie wykorzystuje się raczej w ramach treningu najmłodszych. Są one bardziej przydatne w szachach profesjonalnych, ale tam używa się silników z wysokiej półki, takich jak Rybka, Houdini, czy Stockfish – wyjaśnia Oskar, który jest kolejnym młodym zawodnikiem naszego klubu, łączącym grę w szachy z obowiązkami żaka. Mimo to ma ambitne plany startowe na najbliższe miesiące. – Planuję start w mistrzostwach Polski seniorów. Będzie to mój debiut w imprezie takiej rangi, ale liczę na dobry wynik i cenne doświadczenie zdobyte w potyczkach z czołówką polskich szachów – mówi.