W dniach 16-18 maja w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się pierwszy zjazd tegorocznej Drużynowej Ekstraligi Szachowej. Odmłodzony zespół Polonii, którego liderem będzie Dariusz Świercz, tradycyjnie powalczy o medale. Czy uda się zdobyć ten z najcenniejszego kruszcu?

Walka o medale Drużynowych Mistrzostw Polski w Szachach, podobnie jak w latach ubiegłych, rozstrzygnie się w trzech zjazdach. Pierwszy z nich już w najbliższy weekend w Gorzowie, gdzie Polonia zmierzy się z Basztą MOS Żnin, SSz Gmniy Pawłowice i MLKS Nadnarwianką Pułtusk. – Od kilku lat regularnie jesteśmy w czołówce, zdobywamy medale, ale brakuje nam złotego krążka. W tym sezonie mamy młodszą drużynę niż nasi główni rywale w walce o tytuł, ale mimo to liczę, że powalczymy o najwyższe cele – mówi Andrzej Dadełło, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polonii. W składzie Polonii w tym sezonie zadebiutuje Wojciech Moranda. Poza tym nowością będzie obsada na pierwszej szachownicy, gdzie zagra młody arcymistrz i mistrz świata do lat 20 Dariusz Świercz. – Cieszę się, że doczekaliśmy czasów, gdy na pierwszej szachownicy w naszej drużynie zagra nie zawodnik wypożyczony, a nasz mody arcymistrz Darek Świercz, który przez ostatnie lata grając właśnie w barwach Polonii poczynił olbrzymie postępy. Liczę, że będzie on prawdziwym liderem naszej drużyny – dodaje Andrzej Dadełło.

Sam Darek, podobnie, jak inni zawodnicy Polonii, zapowiada walkę o wygraną w każdym meczu. Kto będzie najgroźniejszym rywalem wrocławian? – Największym naszym rywalem będzie Klub Szachowy WASKO Hetman Katowice, który w swoim składzie ma aż trzech zawodników z rankingiem ponad 2700, a także jedyną Polkę z tytułem męskiego arcymistrza – Monikę Soćko. Groźne jednak będą też inne drużyny, np. KSz Stilon Gorzów Wielkopolski, Baszta MOS Żnin czy Akademia Szachowa Gliwice. Niezależnie z kim będziemy grać – celem jest zwycięstwo! – mówi zawodnik Polonii.

Kolejne dwa zjazdy Drużynowej Ekstraligi odbędą się jesienią: 5-7 września we Wrocławiu oraz 3-5 października w Katowicach.

Skład Polonii na pierwszy zjazd Drużynowej Ekstraligi: 1. Dariusz Świercz, 2. Mateusz Bartel, 3. Dimitrios Mastrovasilis, 4. Wojciech Moranda, 5. Daniel Sadzikowski, 6. Jolanta Zawadzka.