Za nami pierwszy zjazd Drużynowej Ekstraligi. W Gorzowie Wielkopolskim Polonia zanotowała dwa zwycięstwa i remis, co daje jej aktualnie trzecią pozycję w tabeli. Prowadzi broniący tytułu mistrzowskiego Wasko Hetman Katowice.

– Pierwszy zjazd oceniam jako udany. Oczywiście, pozostaje pewien niedosyt spowodowany meczem z Basztą Żnin, lecz uczciwie trzeba przyznać, ze graliśmy z jednym z kandydatów do medalu i remis jest sprawiedliwym wynikiem. Dobrze zaprezentowało się dwóch debiutujących zawodników: Wojtek Moranda oraz Daniel Sadzikowski. Dobrym prognostykiem jest też fakt, że w naszej drużynie nikt nie przegrał żadnej partii – analizuje Artur Czyż, dyrektor Polonii.

Tak punktowali Poloniści w trzech pierwszych rundach: Darek Świercz, Dimitrios Mastrovasilis, Wojtek Moranda po 2,5 punktu, Daniel Sadzikowski 2 punkty, Jola zawadzka oraz Mateusz Bartel 1,5 punktu.

TAK GRAŁA POLONIA NA PIERWSZYM ZJEŹDZIE W GORZOWIE:

I runda: Baszta Żnin – Polonia Wrocław 3-3
Punkty dla Polonii: Świercz, Bartel, Mastrovasilis, Moranda, Sadzikowski, Zawadza – wszyscy po 0,5 pkt.

Do pierwszego meczu nasi zawodnicy podeszli bardzo skoncentrowani. Przeciwnicy to bardzo doświadczona drużyna. Mecz był wyrównany. Na każdej szachownicy toczyła się walka. Niestety, swojej szansy na wygraną nie wykorzystał kapitan Mateusz Bartel. Końcówka meczu to dreszczowiec. Debiutujący w barwach Polonii Daniel Sadzikowski grał z arcymistrzem Mirosławem Grabarczykiem. Mając nad nim przewagę przed kontrolnym posunięciem zaczął wykonywać zobowiązujące posunięcia, wpadając w niedoczas i ostatecznie uzyskując gorszą pozycję. Na szczęście dla Polonistów przeciwnik zrównał się czasem z Danielem i w lepszej dla siebie pozycji zaproponował remis. Cały mecz także zakończył się remisem 3:3.

II runda: Polonia Wrocław – SSz Gminy Pawłowice 5-1
Punkty dla Polonii: Świercz, Mastrovasilis, Moranda, Sadzikowski – po 1 pkt., Bartel, Zawadzka – po 0,5 pkt.

Mecz, do którego przystępuję się w roli faworyta, zawsze jest trudny. Tym razem jednak poszło gładko. Poloniści nie dali żadnych szans drużynie z Pawłowic wygrywając 5-1. Jako jedyni swoje partie zremisowali Mateusz i Jola.

III runda: Nadnarwianka Pułtusk – Polonia Wrocław 1,4-4,5
Punkty dla Polonii: Świercz, Mastrovasilis, Moranda – po 1 pkt., Bartel, Sadzikowski, Zawadzka – po 0,5 pkt.

W trzeciej rundzie ponownie trafiliśmy na relatywnie słabszą drużynę – Nadarwiankę Pułtusk. Mecz miał także swój smaczek, gdyż na pierwszej szachownicy spotkali się Dariusz Świercz z byłym Polonistą Arkadiuszem Leniartem. Darek grając czarnymi dał możliwość pomylenia się przeciwnikowi i zainkasował punkt. Swoje partie pewnie wygrali także Dima i Wojtek. Na pozostałych trzech szachownicach padły remisy.

Drugi zjazd odbędzie się w dniach 5-7 września we Wrocławiu. Polonię czekają dwa trudne mecze z Gorzowem Wielkopolskim oraz z drużyną z Gliwic, a także starcie z Warsaw Sharks.