Pierwszy mecz w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Szachach drużyna Votum SA Polonii Wrocław zremisowała ze Żninem. Mecz był bardzo wyrównany. jako pierwsza zremisowała Jolanta Zawadzka. Za nią remisy przyjęli Dimitrios Mastrovasilis oraz Wojtek Moranda. Przy wyniku 1,5-1,5 swoje partie grali Darek, Mateusz i Daniel. Wszyscy stali trochę lepiej. Niestety , żaden z nich nie zdołał wywalczyć całego punktu. Galeria zdjęć >>>>>

DSCN2897

Mateusz Bartel Komentuje:

Żnin jest na tyle solidną drużyną, że nie wygrywa dużo partii, ale ciężko wygrać z nimi na jakiejkolwiek z szachownic. Przed meczem sądziłem, że największe szanse na rezultatywne wyniki powinny być na szachownicy 2 i 6, ale ja nie wykorzystałem swoich szans a Jola grała dziś bardzo słabo debiut. W efekcie przeciwniczka nie miała problemu z wyrównaniem.

DSCN2894

Przeciwnik zaskoczył mnie wyborem debiutu czyli obrony królewsko-indyjskiej a następnie wyborem wariantu kiedy zagrał c6 i d6 w połączeniu z ruchemHa5. Postanowiłem także go zaskoczyć.  Zagrałem Hd2 (po Ha5) co okazało się dobrym pomysłem, bo szybko po wymianie hetmanów dostałem dużą przewagę. Kluczowym błędem przeciwnika było zagranie  11….Sd7 bo po 12. Sg5! okazało się, że czarne mają problem z gońcem z g4 i ostatecznie musiały go wycofać aż na c8. Dzięki temu uzyskałem sporą przewagę, ale prawdopodobnie zbyt szybko „połasiłem się” na pionka grając 21. G:d6. Zamiast tego lepsze było proste 21.f4, co praktycznie wymuszało 21…Sc5 i dalej po 22.Gxc5 dxc5 23.e5 białe miałyby dużo lepszą pozycję z uwagi na kontrolę linii d i aktywność figur. W partii zostałem z pionkiem więcej natomiast przeciwnik miał silnego gońca czarnopolowego co zapewniało mu silną inicjatywę i nie ryzykował porażką aż do samego końca. W niedoczasie przeciwnika spróbowałem jeszcze skomplikować pozycję ruchem 29. Sxc6, ale partia w miarę logicznie potoczyła się do remisowego zakończenia.

DSCN2892