Pierwsza runda zmagań extraligowych także za nami. Nasza pierwsza drużyna juniorska w składzie: Komil Khamidov, Mariola Woźniak, Szymon Gumularz, Łukasz Lipski, Katarzyna Dwilewicz, Karolina Kalinowska, poszła w ślady  kolegów i także wygrała swój mecz z AKSz „Hetman-Politechnika Koszalińska”- 4-2. Opiekę trenerską sprawują Mirosław Perdek i Oskar Wieczorek, który zapewne sam ma jeszcze w pamięci swoje niedawne starty w tych rozgrywkach. Serdecznie zapraszamy na jego relacje z dzisiejszej rundy.

„No i wystartowaliśmy!

Pomimo absencji niektórych naszych zawodników w pierwszej rundzie pokonaliśmy niżej rozstawiony AKSz Hetman Politechnika Koszalińska 4 do 2! W meczu nie było miejsca na kompromisy – wszystkie partie zakończyły się rezultatywnym wynikiem. Wygrali: Szymon, Łukasz, Komil i Kasia.

Zawodnicy Hetmana Koszalin pod wodzą mistrza międzynarodowego Marcela Kanarka, choć walczący o utrzymanie, potrafią być bardzo niebezpieczni, co pokazały partie na szachownicy szóstej i drugiej. Grająca białymi Aleksandra Trembowiecka – Wysota rozegrała grę środkową bardzo dynamicznie i nasza Karolina szybko wpadła w tarapaty. Tymczasem na trzeciej szachownicy Szymon posługując się uzyskaną po wyjściu z debiutu parą gońców powiązał przeciwnika i uzyskał przewagę. W dalszym stadium partii przeprowadził bardzo pouczający przełom w centrum.

Nastąpiło 22.e3-e4!

1

Po tym ruchu obrona czarnych sypie się. Otwarcie centrum sprzyja atakowi na króla. Dotychczas bierny hetman z b2, po następnym d4-d5 nieoczekiwanie przydaje się w ataku. Nastąpiło: 22… d:e4 23. S:e4 Wec8 24. Wc3!? He7 25. Wce3 z wygraną białych.

Szybka wygrana Szymona podniosła naszą drużynę na duchu. Pomimo, że po dwóch godzinach przegrywaliśmy 1 do 2 – powoli wychodziliśmy na prostą. Cały czas przewagę utrzymywał Komil, a Kasia miała komfortową pozycję, gdyż każde uproszczenie pozycji prowadziłoby do wygranej końcówki (z uwagi na słabość pionka h3).

2                                      3

(partia Komila)                                                                               (partia Kasi)

Komil grał bardzo dokładnie i w ładnym stylu zwyciężył.

Kasia przeprowadziła atak na króla i pokonała przeciwniczkę.

Ostatecznie o wyniku rozstrzygnął Łukasz i to jego można uznać za bohatera tego meczu. Łukasz zrealizował przewagę piona w poniższej końcówce:

4

Jutro w bojowym nastroju walczymy przeciwko KSz „Javena Hańcza” Suwałki.

Z Masłowa,

Oskar Wieczorek”