Znakomicie spisali się szachiści Polonii Votum podczas II zjazdu Sygnity Ekstraligi, którego byli gospodarzami. Wrocławianie pewnie wygrali wszystkie trzy mecze i przed ostatnim zjazdem objęli prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajmuje Akademia Szachowa Gliwice, a trzecie broniący tytułu Hetman Katowice.

Po I zjeździe, który odbył się w maju, Polonia Votum zajmowała trzecie miejsce, ale wrocławianie znakomicie spisali się w roli gospodarzy II zjazdu i na własnym terenie odnieśli trzy pewne zwycięstwa. W siedzibie Polonii, niedaleko wrocławskiego Rynku, najpierw pokonali aspirującą do medali Akademię Szachową Gliwice 4,5-1,5, w kolejnych rundach takim samym stosunkiem ograli Warsaw Sharks oraz Stilon Gorzów.

Siłą Polonii Votum jest silny, wyrównany skład. Podczas II zjazdu Sygnity Ekstraligi wrocławianie zagrali w następującym zestawieniu: Dariusz Świercz, Mateusz Bartel, Dimitrios Mastrovasilis, Wojciech Moranda, Daniel Sadzikowski i Jolanta Zawadzka. Indywidualnie najlepiej spisali się Bartel i Zawadzka, którzy odnieśli po trzy zwycięstwa. – Mamy wyrównany skład, który w każdym meczu spisuje się znakomicie i wreszcie gra na miarę oczekiwań. Przed ostatnim zjazdem Ekstraligi celujemy w złoty medal – mówi Jolanta Zawadzka.

Słabiej we Wrocławiu spisała się broniąca złotego medalu drużyna Hetmana. Katowiczanie, którzy po I zjeździe byli liderem klasyfikacji generalnej, tym razem zremisowali z Wisłą Kraków 3-3, a w piątej rundzie ulegli Akademii Szachowej Gliwice 2-4 i w klasyfikacji spadli na trzecie miejsce. Nie można jednak zapominać, że to właśnie oni będą gospodarzami ostatniego zjazdu (3-5 października), który rozstrzygnie o podziale medali. Dopiero w ostatniej rudzie dojdzie też do bezpośredniego starcia Hetmana z Polonią Votum. – Mimo, że w tej chwili prowadzimy w klasyfikacji, to i tak najprawdopodobniej ten mecz rozstrzygnie o losach złotego medalu. Ale myślę, że zagramy w nim jako faworyt – analizuje Mateusz Bartel, kapitan Polonii.

Klasyfikacja Sygnity Ekstraligi po II zjazdach (6 z 9 rund): 1. Polonia Votum Wrocław – 11 pkt.; 2. Akademia Szachowa Future Processing Gliwice – 10 pkt.; 3. Wasko Hetman Katowice – 9 pkt.; 4. Rotmistrz Grudziądz – 8 pkt.; 5. Baszta MOS Żnin – 6 pkt.; 6. Stilon Gorzów Wlkp. – 6 pkt.; 7. Warsaw Sharks – 5 pkt.; 8. Wisła Kraków – 3 pkt.; 9. Nadnarwianka Pułtusk – 2 pkt.; SSz.Gminy Pawłowice – 0 pkt.