Szachiści „Votum SA Polonii Wrocław” po raz pierwszy w historii sięgnęli po drużynowe mistrzostwo Polski! W składzie wrocławskiej drużyny, która wygrała rozgrywki Sygnity Ekstraligi 2014, wystąpili: Dariusz Świercz, Mateusz Bartel, Dimitrios Mastrovasilis, Wojciech Moranda, Daniel Sadzikowski i Jolanta Zawadzka.

Do trzech ostatnich w tym roku meczów w Drużynowej Ekstralidze Polonia przystępowała jako lider tabeli, choć sami wrocławscy zawodnicy nie chcieli używać słowa faworyt. Wszystko dlatego, że w ostatniej rundzie Polonia miała zmierzyć się z broniącym tytułu Hetmanem Katowice. Ale najpierw wrocławianie rozprawili się z innymi rywalami – w piątek rozbili Rotmistrza Grudziądz 5,5-0,5 zaś w sobotę pokonali Wisłę Kraków 5-1. To był sygnał, że wrocławianie trafili z formą na najważniejszy weekend w tym roku i celują w złoto. Przed ostatnim meczem byli już pewni medalu, a do złota wystarczyła im… nawet porażka, byle nie wyższa niż jednym punktem. I właśnie takim wynikiem zakończyło się starcie z Hetmanem – Polonia uległa rywalom 2,5-3,5 co ostatecznie dało jej pierwszy w historii złoty medal! Wasko Hetman Katowice musiał zadowolić się srebrem, a brąz przypadł w udziale Akademii Szachowej Future Processing Gliwice.

Pierwsze takie złoto

Polonia już kilka razy rozgrywki Ekstraligi kończyła na podium, ale jeszcze nigdy na najwyższym jego stopniu. Ten rok okazał się przełomowy i wrocławski zespół zdetronizował broniącą tytułu drużynę WASKO Hetmana Katowice. Od kilku lat o sile Polonii stanowią doświadczeni arcymistrz Mateusz Bartel i arcymistrzyni Jolanta Zawadzka, a także grecki arcymistrz Dimitrios Mastrovasilis. W tym roku na wysokości zadania stanęli także młodzi zawodnicy. Ogromnym wzmocnieniem okazał się występujący na czwartej szachownicy 26-letni Wojciech Moranda, a na piątej szachownicy świetnie spisał się 20-letni Daniel Sadzikowski. Strzałem w dziesiątkę było też postawienie na pierwszej – najbardziej prestiżowej szachownicy – na Darka Świercza. Mistrz świata do lat 20, rywalizując ze znacznie bardziej doświadczonymi graczami, często o wyższym rankingu, wywalczył w 9 pojedynkach 6 punktów, co było drugim wynikiem na pierwszej „desce”. Zresztą, indywidualnie zawodnicy Polonii zdominowali rywalizację na poszczególnych szachownicach. Kapitan Polonii Mateusz Bartel (6,5 pkt.) był najlepszy na drugiej szachownicy, Dimitrios Mastrovasilis (7 pkt.) na trzeciej, a Wojciech Moranda (6,5 pkt.) na czwartej. Daniel Sadzikowski (6,5 pkt.) był drugi na piątej szachownicy, a Jola Zawadzka (6,5 pkt.) – druga na szóstej „desce”.

Takie zestawienie Polonii okazało się godne złotego medalu. O sile tej drużyny niech świadczą cyfry – w drodze po złoto sześcioro zawodników Polonii rozegrało w sumie 54 pojedynki, z których przegrało zaledwie 3. To wynik godny nowego mistrza Polski!

Końcowa kolejność MP 2014: 1. Votum SA Polonia Wrocław, 2. WASKO Hetman Katowice, 3. Akademia Szachowej Future Processing Gliwice, 4. Baszta MOS Żnin, 5. Stilon Gorzów Wlkp., 6. Warsaw Sharks, 7. Rotmistrz Grudziądz, 8. Wisła Kraków, 9. Nadnarwianka Pułtusk, 10. SSz Gminy Pawłowice.

Na zdjęciu mistrzowska drużyna – od lewej: Wojciech Moranda, Daniel Sadzikowski, Dimitrios Mastrovasilis, Dariusz Świercz, Mateusz Bartel, Jola Zawadzka oraz właściciel Polonii Andrzej Dadełło.