Dobiegł końca turniej Katar Masters Open 2014. Zwyciężył Chińczyk Yu Yangyi, który w bezpośrednich starciach pokonał głównych faworytów turnieju: Holendra Anisha Giriego oraz Rosjanina Vladimira Kramnika. Polacy zaprezentowali się słabo.

Wygrana Yu Yangyi (7,5 pkt.) to niespodzianka. Jeszcze na dwie rundy przed końcem zmagań faworytów upatrywano w rozstawionych z najwyższymi numerami Girim i Kramniku, ale rewelacyjnie grający Chińczyk pokonał obu tych zawodników w bezpośrednich starciach i zwyciężył w całym turnieju. Giri (7 pkt.) zajął 2., a Kraminik (także 7 pkt.) – 3. miejsce.

W Katarze poniżej oczekiwań wypadli Polacy. Jeśli chodzi o zawodników Polonii Wrocław, to Darek Świercz, po remisie w ostatniej rundzie z turniejową „trójką” – Shakhriyarem Mamedyarovem, uzyskał w sumie 5,5 pkt., co dało mu 41. pozycję, a Mateusz Bartel zdobył 4,5 pkt. i zajął 90. pozycję. Obaj nasi zawodnicy zanotowali też straty rankingowe. Jedynym z Polaków, który zakończył zmagania w Katarze z minimalnym rankingowym zyskiem, jest Kamil Mitoń (5,5 pkt., 37. pozycja). Wyniki pozostałych naszych reprezentantów: Aleksander Miśta – 4,5 pkt. (86. miejsce), Jan Krzysztof Duda – 4 pkt. (99. miejsce), Bartosz Soćko – 4 pkt. (104. miejsce).

WYNIKI KOŃCOWE TURNIEJU

Fot. Maria Emelianova / qatarmastersopen.com