W dniu wczorajszym wystartowała główna grupa jednego z najsilniejszych turniejów świata – Gibraltar Open. Z numerem pierwszym rozstawiony jest, były pretendent do mistrzowskiej korony  Bułgar Weselin Topalov z magicznym rankingiem 2800. Wśród uczestników turnieju jest kapitan Polonii Wrocław Mateusz Bartel.

 

Tradycyjnie turniej rozgrywany w Gibraltarze przyciągnął grono świetnych szachistów z całego świata. Z numerem pierwszym rozstawiony jest słynny Weselin Topałow. W dalszej kolejności lista startowa prezentuje się równie wspaniale. Warto tu wspomnieć o takich nazwiskach jak Hikaru Nakamura, Peter Svidler, Nikita Vitiugov, mistrzyni świata Hou Yifan, Yu Yangi (zwycięzca ostatniego silnego openu w Katarze), czy Wey Yi, który nie tak dawno zwyciężył w turnieju “B” w Wijk aan Zee i wielu innych wspaniałych zawodników. Wśród tylu znamienitości gra, równie wspaniały gracz, kapitan Polonii Wrocław, arcymistrz, wielokrotny Mistrz Polski Mateusz Bartel, który jest rozstawiony z numerem 20 na liście startowej. Wraz z Mateuszem w turnieju będzie grać także małżonka Mateusza, arcymistrzyni Marta Bartel, której przypadł 112 numer. W turnieju uczestniczy 253 zawodników.

 

Mateusz Bartel

Mateusz Bartel – arcymistrz

W pierwszej rundzie obyło się bez większych niespodzianek i prawie wszyscy wyżej rozstawieni zawodnicy wygrywali swoje pojedynki. Wyjątkiem był aktualny Mistrz Europy Alexander Motylev (2665), który uległ czarnym kolorem z zawodnikiem legitymującym się rankingiem 2240 elo. Mateusz pewnie, w swoim stylu pokonał czarnym kolorem swojego hiszpańskiego przeciwnika, którego pełne nazwisko brzmi: Barrenechea Bahamonde Gustavo, z rankingiem trochę krótszym niż nazwisko, bo tylko 2223. Z dużo słabszym przeciwnikiem zwyciężyła także Marta. W drugiej rundzie już tak prosto nie będzie. Mateusz grając białymi zagra z zawodnikiem z Islandii IM Kjartansson Gudmundur (2468 elo), natomiast Marta czarnymi z indyjskim zawodnikiem GM Lalith Babu (2537 elo). Turniej potrwa do 5 lutego, na dystansie 10 rund. Partie rozpoczynają sie o 15 (poza ostatnią, która jest o 10 godzinie).

Strona turnieju TUTAJ

Wyniki turnieju TUTAJ