Hikaru Nakamura z wynkiem 8,5 pkt/10 zwyciężył w silnym openie Gibraltar Open, drugie miejsce zajął Anglik David Howell z 8 pkt, a trzecie Mistrzyni Świata Hou Yifan z 7,5 pkt. Kapitan Polonii Wrocław Mateusz Bartel z 6,5 pkt uplasował się na 45 miejscu.

 

W turnieju na „końcu Europy” zasłużone zwycięstwo odniósł Amerykanin Hikaru Nakamura, który zgromadził na swoim koncie 8,5 pkt na 10 możliwych (7 zwycięstw i 3 remisy). Tylko w partii z Axelem Bachmannem (2629 elo) z 9 rundy, Nakamura miał problemy, niemal przez całą partię broniąc się, jenkaże szczęśliwie dla siebie remisując. Na drugim miejscu na „pudle” znalezł się David Howell (2670 elo) 8 pkt oraz na najniższym stopniu Hou Yifan (2673 elo). Warto zwrócić uwagę na fenomenalny wynik młodego 17 – letniego Niemca Dennisa Wagnera (65 numer startowy, 2501 elo), który zajął 6 miejsce. Niestety dalekie 45 miejsce zajął Mateusz Bartel z 6,5 pkt, tracąc przy tym 10 „oczek” elo. Pozycja Mateusza mogła być wyższa, ale w ostatniej rundzie białym kolorem przegrał z Veselinem Topalovem. Małżonka Mateusza, Marta uplasowała się na 101 miejscu mając na koncie 5,5 pkt, nieznacznie zarabiając na elo. Pełne wyniki TUTAJ

Partia Mateusza z Veselinem Topalovem (zdjęcie: John Saunders)

Następnym turniejem w którym będzie uczestniczyć Hikaru jest silny kołowy turniej w Zurichu 14-18.02, gdzie będzie grać z takimi tuzami światowych szachów jak: Caruana, Kramnik, Aronian, Anand, Karjakin.

Hikaru Nakamura

Zwycięzca turnieju Hikaru Nakamura (źródło:http://www.gibraltarchesscongress.com/photos.htm)