Zapraszamy do przeczytania komentarza oraz analiz partii Hou Yifan z Gibraltar Masters w kolejnym odcinku „Okiem arcymistrzyni” Iwety Rajlich.

Zaskoczeniem dla kibiców i organizatorów turnieju Gibralrtar Masters mógł być fakt, że zwycięzca turnieju Arcymistrz z USA Hikaru Nakamura dostał mniejszą nagrodę (20 tys. funtów brytyjskich) niż zwyciężczyni klasyfikacji kobiet Mistrzyni Świata Hou Yifan!

Amerykanin zwyciężył samodzielnie, ale to nie on znalazł się w centrum uwagi, a partia z ostatniej rundy pomiędzy Mistrzynią Świata Hou Yifan, a zawodnikiem gospodarzy Brytyjczykiem Davidem Howellem. Partia zakończyła się remisem – Howell zajął samodzielne drugie miejsce, a Hou podzieliła miejsce 3-11 i wygrała 15 tys funtów nagrody za najlepszą Kobietę, a także dodatkowo ok. 5222 funtów za dzielone 3-11 miejsce.

Arcymistrzyni Hou mogła wygrać z Howellem w bardzo ciekawej końcówce. Gra była o dużą stawkę ( dla Howella to byla gra o pierwsze miejsce w przypadku wygranej!), a nerwy i zmęczenie dały znać o sobie – Mistrzyni Świata wypuściła bardzo łatwo wygraną pozycję grając fatalny ruch g5 (partia poniżej). Mnie zaś cieszy, że różnice w nagrodach dla Pań i Panów maleją jak też i różnice w sile gry! Duże gratulacje dla Chińskiej Arcymistrzyni!

Iweta Rajlich

Ps. Zaskakujące, że flegmatyczni Anglicy nie spieszą się z pokazywaniem partii światu i wpisują partie do komputera ręcznie – brak transmisji online zrzucam więc, przy tak wysokich nagrodach finansowych, nie na skąpstwo, a na garb angielskiej flegmatyczności – przecież kto chce obejrzeć ciekawe partie dzisiejszej rundy zdąży je obejrzeć jutro ;-).”