W kolejnej odsłonie „Okiem arcymistrzyni”, Iweta Rajlich przygląda się 3 rundzie Zurich Chess Challenge, w której zanotowaliśmy dwa remisy i jedno zwycięstwo białych. I właśnie temu zwycięstwu Iweta przygląda się bliżej, dokonując analizy tej partii. Zapraszamy!

W rundzie 3 turnieju Zurich Chess Challange arcymistrz Hikaru Nakamura pokonał białymi dość gładko rosyjskiego arcymistrza Sergeya Karjakina. Karjakin już w pierwszej partii z Aronianem nie wyszedł z debiutu (notabene równie ostrego debiutu, co ten wybrany przez Rosjanina w tej rundzie) i zdołał się uratować tylko dlatego, że Aronian po prawidłowej i miażdżącej ofierze figury bał grać się dalej.

Wygląda na to, że ostre warianty czy to Obrony Słowiańskiej czy Angielskiej nie służą rosyjskiemu arcymistrzowi. Dodam, że zwycięzca Giblartar Open sprzed miesiąca, Nakamura Bezlitosny, prowadzi samodzielnie w turnieju z dorobkiem 5 punktów (2 x po dwa punkty za wygraną i 1 punkt za remis). Poniżej jak trudno przypomnieć sobie i lub wymyślić wariant w bardzo ostrej pozycji. Coż szachy są trudne – zapraszam do obejrzenia jak bardzo

Iweta Rajlich