Zakończył się Zurich Chess Challenge, a właściwie jego klasyczna część, w której to zwycięzcą został Viswanathan Anand. Ale to nie koniec emocji, bo przed zawodnikami został do rozegrania jeszcze rapid. I właśnie partie z rapidu analizuje Iweta Rajlich.

W rundzie piątej turnieju Zurich Chess Challenge Anand zremisował z Karjakinem i z ilością 7 punktów z 5 partii zajął samodzielne pierwsze miejsce w klasyfikacji szachów klasycznych.

Przypominam, że zgodnie z regulaminem turnieju zdobyte w szachach klasycznych liczą się podwójnie. Za wygraną są dwa punty za remis jeden punkt.

Jednak to nie koniec turnieju – kto wygra klasyfikacje generalną – dowiemy się dopiero po zakończeniu turnieju rapid. W turnieju rapid za wygraną jest jeden punkt, za remis pół.

Pierwsza runda rapidu za nami, a w niej dość nietypowa pozycja z partii Nakamura – Caruana. Czarne przeoczyły możliwość poświęcenia jakości wtedy, kiedy to było poprawne i nie powstrzymały się od tego wtedy, kiedy było to błędne. W poniższej partii powstała dość nietypowa struktura pionkowa. Życzę ciekawej lektury!

Iweta Rajlich