Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia materiału z okazji zbliżającego się silnego turnieju kołowego Zurich Chess Challange, którego to historia nieodłącznie związana jest z pamiętnym turniejem pretendentów z 1953 i równie słynną książką Davida Bronsteina, opisującą przebieg turnieju. Komentuje „Okiem arcymistrzyni” Iweta Rajlich

Zurich 1953 – Klasyka czy warto?

W turnieju Zurich 1953 rozegrano aż 30 rund i 210 partii. Niektóre z nich to arcydzieła twórczości szachowej. Książka Davida Bronstaina, Zurich 1953 przez wielu uważana za jedną z podstawowych książek jakie szachista powinien przestudiować – notabene dostępna jest w pdf. na: http://kitchenbabble.files.wordpress.com/2011/06/david-bronstein-zurich-international-chess-tournament-1953.pdf Według mnie niekoniecznie trzeba czytać komentarze Bronsteina- same partie są bardzo ciekawe zaś dla niektórych szachistów komentarze bardziej współczesnych szachowych gwiazd mogą być bardziej wnoszące, że tak to ujmę do ich szachowej edukacji. Wybrane partie z Zurich 1953 wraz z bardzo dobrymi komentarzami w języku angielskim można znaleźć na  – http://www.chess.com/blog/george1977/inside-a-book-2-zurich-1953-bronstein-i. W związku z tym proszę o emaila z opiniami, czy klasykę warto studiować – najciekawsze opinię pozwolę sobie opublikować, email: idaweta@gmail.com

Zurich 2015

W walentynkową sobotę rozpoczyna się elitarny turniej szachów klasycznych – wystąpią takie gwiazdy jak Vladimir Kramnik, Hikaru Nakamura, Vistvanan Anand, Fabiano Caruana, Levon Aronian i Segey Kariakin. Średni ranking turnieju wynosi: 2785!

Organizatorzy nawiązują do legendarnego turnieju Zurich 1953 (zobacz: http://www.zurich-cc.com/zurich-1953.html), w którym to zagrali najsilniejsi ówcześni szachiści świata. Zasługuje na uwagę też to, że partie będą grane nietypowym tempem – będą bardzo długie i w załażeniu pewnie dzięki temu będą zawierały mniej błędów. Tempo gry to: 2 godziny na 40 posunięć, 1 godzina na 20 posunięć, a od 60 posunięcia dodatkowo gracze dostają 30 sekund za każdy wykonany ruch. Nietypowy w tym turnieju nie jest tylko czas do namysłu, ale też i punktacja. Teoria debiutów rozwinęła się tak bardzo, że na poziomie elity nudne remisy po odklepaniu długich wariantów teoretycznych, są dla kibiców chlebem powszednim. Organizatorzy postanowili już od 2012 roku rzucić więc elicie szachowej wyzwanie – punktacja w Zurich Chess Chellenage jest następująca – za wygraną są 3 punkty, za remis jeden punt, za przegraną oczywiście zero.

Turniej rozgrywany będzie w hotelu Savoy w Zurichu, zaś głównym sponsorem turnieju jak na Szwajcarię przystało jest Aspeco – firma zajmująca się diamentowym biznesem :-).  Ja czekam na błyszczące kombinacje!

Iweta Rajlich