Właśnie ukazał się nowy numer „Mata” (2/2015) – oficjalnego czasopisma Polskiego Związku Szachowego. Miłą, szczególnie dla oka, odmianą jest fakt, iż cały „Mat” zawiera tym razem kolorowe zdjęcia, co stanowi pewne novum, przynajmniej jeśli chodzi o polskie czasopisma szachowe.

OkładkaSpis treści

Najważniejszym chyba punktem tego numeru jest 6-stronicowy wywiad-rzeka z jedynym naszym superarcymistrzem Radosławem Wojtaszkiem. Radek opowiedział nam m.in. o bolączkach najsilniejszych krajowych szachistów, ocenił szanse na rozwój polskich „młodych wilków”, zdradził kulisy swojej współpracy z Anandem, a także plany na przyszłość – zawodowe (sportowe), jak i osobiste. Z wywiadu dowiemy się też, na co Wojtaszek kładzie największy nacisk podczas swojego treningu i czego zabrakło mu na turnieju Tata Steel, aby osiągnąć sukces, choć za takowy można już uznać pokonanie najsilniejszego szachisty globu Carlsena i numeru „2” na liście Elo – Włocha Fabiano Caruany. Te dwie partie skomentowali w numerze: Wojtaszek (swoją wygraną z mistrzem świata) i świeżo upieczony brązowy medalista Mistrzostw Europy, redaktor naczelny „Mata” – Mateusz Bartel (partię z Caruaną).

Wywiad - I s.

Ponadto w numerze znalazła się obszerna relacja Mateusza Bartla z Wijk aan Zee, relacja mm. Daniela Sadzikowskiego z Moskwy i arcymistrzyni Jolanty Zawadzkiej z udanego dla niej turnieju w Mariańskich Łaźniach.

Maciej Sroczyński – po „10 zasadach dobrego uczestnictwa w turnieju szachowym”, które ukazały się w poprzednim numerze, opracował tym razem dekalog organizatora (możemy już teraz zdradzić, iż tę trylogię zakończy „10 zasad sędziego szachowego”).

W dziale „Szachy w szkole” zaprezentowaliśmy: relację z konferencji metodyczno-szkoleniowej w Puławach dla wykładowców na kursach dla nauczycieli, wywiad z wiceprezesem PZSzach Andrzejem Modzelanem – znanym pedagogiem szachowym, jak też materiały dla najmłodszych – rebusy i kolorowanki.

W „Szkole Mata” arcyciekawy artykuł zaprezentował arcymistrz Michał Krasenkow. W „Diamentach na drodze” będą Państwo mieli okazję zapoznać się z niezwykłymi pozycjami i partiami, jakie przytrafiły się na szachowej drodze 2-krotnemu indywidualnemu i 14-krotnemu drużynowemu mistrzowi Polski.

Tradycyjny zestaw 16 kombinacji opracował Adam Bukojemski, zaś nowością jest kącik zadaniowy wielokrotnych mistrzów świata w solvingu – Piotra Murdzi, Kacpra Pioruna, Aleksandra Miśty i Piotra Górskiego. „Czarodziejską” opozycję dla początkujących opisał z kolei Piotr Kaim.

Drugą nowością w tym „Macie”, obok rubryki „Rozwiązuj z mistrzami świata!”, jest galeria „Kroniki”, gdzie zamieszczone zostały skrótowe relacja z polskich i zagranicznych imprez szachowych. Poza tym oczy Czytelników nacieszyć się mogą fotorelacjami Artura Czyża z Mariańskich Łaźni oraz galerią z konferencji w Puławach i szkolenia w Warszawie w zakresie programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

Zachęcamy do prenumeraty „Mata” w cenie 70 zł – prenumerata całoroczna (8 numerów, w tym jeden gratis) + książka do nauki gry M. Zielińskiej. Informacji udziela mistrz FIDE Michał Bartel: m.bartel@pzszach.org.pl

Zapraszamy także na profil facebookowy „Mata”: www.facebook.com/pages/Czasopismo-Szachowe-MAT/218429773597 oraz do udziału w konkursie fotograficznym (info na Facebooku, stronie PZSzach i w „Macie” – I nagroda 1000 zł!).

konkurs foto

Z szachowym pozdrowieniem!

Redaktor prowadzący czasopisma „Mat”

Paweł Dudziński