Szachowe Turnieje Wrocławskiego Krasnala służą popularyzacji królewskiej gry wśród dzieci i młodzieży. Dotychczas rozgrywane one były w siedzibie Klubu Szachowego Polonia Wrocław, ale od najbliższego weekendu Krasnal idzie do szkoły – niedzielny turniej odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 20 przy ul. Kamieńskiego 24. – Chcemy turnieje robić w szkołach, bliżej dzieci i młodzieży, wszędzie tam gdzie na co dzień prowadzimy zajęcia – mówi Artur Czyż, dyrektor Polonii.

Przed nami kolejne zawody z cyklu Turniejów Wrocławskiego Krasnala. Ale po raz pierwszy Krasnal wychodzi z siedziby Polonii i idzie do szkoły…

ARTUR CZYŻ: – W niedzielę 15 marca, dzięki uprzejmości pana dyrektora Dariusza Kopaczewskiego, turniej odbędzie się po raz pierwszy w Szkole Podstawowej nr 20, która mieści się przy ul. Kamieńskiego 24 we Wrocławiu. Już od dwóch lat prowadzimy tam zajęcia szachowe z młodzieżą, a teraz dodatkowo mamy możliwość wejścia z naszym turniejem bezpośrednio w szkolne mury. Chcemy turnieje Krasnala robić w szkołach, bliżej dzieci i młodzieży, wszędzie tam gdzie na co dzień prowadzimy zajęcia. Popularyzujemy w ten sposób szachy wśród najmłodszych i zależy nam, by jak najwięcej dzieci grało w szachy i uczestniczyło w takich zawodach.

Każdy może zagrać?

– Tak, dotyczy to wszystkich dzieci do 16 roku życia. Rywalizację dzielimy na trzy grupy wiekowe, więc każdy mierzy się z rówieśnikami. Wiadomo, że są dzieci, które już dłużej ćwiczą, ale też takie, które dopiero zaczynają przygodę z szachami. Warto dodać, że podczas gry w szachy dziecko rozwija wiele umiejętności, w tym szybkie, logiczne myślenie.

Co z dziećmi, które jeszcze nigdy nie startowały w zawodach?

– Turniej Krasnala to pierwszy krok w szachowej edukacji. To zabawa połączona z elementem rywalizacji. Ten turniej idealnie nadaje się na pierwszy w życiu start w zawodach szachowych. Każdy może przyjść, zobaczyć jak to się odbywa, jakie obowiązują zasady i spróbować swoich sił. Dzieciom bardzo podoba się atmosfera turnieju, podpatrują zachowania innych zawodników i często połykają szachowego bakcyla. Praktycznie wszyscy uczestnicy dostaną upominki, a dla najlepszych mamy nagrody. Zależy nam na tym, by dzieci były zadowolone i chętnie do nas wracały na kolejne turnieje.

Podczas takich turniejów Polonia szuka także szachowych talentów?

– Poprzez te turnieje chcemy przede wszystkim zachęcić dzieci do gry w szachy. Ale rywalizację najmłodszych bacznie obserwują także trenerzy Polonii, którzy zwracają uwagę nie tylko na grę, ale także na zachowanie dzieci. Ważne jest czy dziecko naprawdę lubi szachy, czy potrafi się skupić przy szachownicy. W ten sposób następuje wstępna selekcja i część dzieci zapraszamy na regularne zajęcia szachowe do klubu.

Jak się zapisać do startu w takim turnieju?

– Najlepiej zrobić to wcześniej. Można wejść na stronę www.polonia.wroclaw.pl by wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać go do nas mailem. Ale można też zapisać się w dniu zawodów na miejscu – w niedzielę od godz. 9.00 do 9.45. A rozgrywki zaczynamy o godz. 10.00.