Miło nam poinformować o ukazaniu się nowego numeru czasopisma „Mat” 3/2015 – oficjalnego czasopisma Polskiego Związku Szachowego. Zapraszamy do przeczytania tekstu ze wstępu do nowego numeru redaktora prowadzącego pismo Pawła Dudzińskiego.

mat3-2015 okładka Imat3-2015 wstęp

Szanowni Czytelnicy!

Ostatnie tygodnie stanowiły nie lada gratkę dla szachistów i kibiców szachowych w Polsce. W Poznaniu toczyły się rozgrywki o tytuł mistrza i mistrzyni kraju. Nieco wcześniej, w Jerozolimie, Mateusz Bartel wywalczył brązowy medal Mistrzostw Europy. Relacje z tych dwóch imprez zdominowały kolejny tegoroczny numer „Mata”. Autorami sprawozdań są główni bohaterowie niniejszych wydarzeń – zdobywca trzeciego miejsca w Mistrzostwach Polski, arcymistrz Jacek Tomczak oraz Mateusz Bartel.
W dziale publicystycznym znalazło się miejsce na następny artykuł Macieja Sroczyńskiego z cyklu „10 zasad…”, kreujący teraz idealną postać sędziego szachowego oraz krótki, aczkolwiek treściwy tekst pióra Stanisława Zawadzkiego, dotyczący postaci Alana Turinga.
Jak w każdym numerze naszego czasopisma, Czytelnicy mogą liczyć na interesujący wywiad. Tym razem rozmawialiśmy z samym prezesem PZSzach, Tomaszem Delegą. Z uwagi jednak na szerokie spektrum poruszanych przez nas wątków, byliśmy zmuszeni podzielić ten wywiad na części. Jego dokończenie ukaże się w następnym numerze „Mata”.
W dziale przeznaczonym dla młodych adeptów gry królewskiej wprowadziliśmy zadania – maty w jednym posunięciu. Należy się spodziewać, iż będziemy prezentować coraz więcej tego typu materiałów szkoleniowych, kierowanych w znacznej mierze do najmłodszych uczestników programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.
W „Szkole Mata” odnajdzie Czytelnik nasze stałe działy, a także m.in. drugą część „Diamentów na drodze” arcymistrza Michała Krasenkowa. O zawiłościach gry debiutowej opowie z kolei mistrz międzynarodowy Daniel Sadzikowski. Daniel zaprezentował partię Mateusza Bartla, rozegraną w Bundeslidze w romantycznym stylu z Viktorem Lázničką. Zwycięstwo to miało miejsce tuż po bardzo udanych dla Mateusza Mistrzostwach Europy, na których również grał on w niezwykle widowiskowy sposób.
Zapraszamy także do zapoznania się z galeriami z Mistrzostw Polski na wewnętrznych stronach okładki; drugą z galerii należy potraktować z przymrużeniem oka, ma ona bowiem – po raz pierwszy w „Macie” – charakter ściśle satyryczny.
Cieszymy się, że publikowane przez nas artykuły i wywiady wywołują oddźwięk oraz dyskusje w środowisku szachowym i mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy spełniać Państwa oczekiwania.
Tradycyjnie zachęcamy do prenumeraty i do rekomendowania naszego czasopisma pośród swych znajomych szachistów i miłośników gry królewskiej. Bez Państwa nie miałoby ono racji bytu…

Z szachowym pozdrowieniem!
Redaktor prowadzący Paweł Dudziński