W piątek w Gliwicach rozpocznie się pierwszy zjazd tegorocznej Ekstraligi Szachowej. Złotego medalu broni zespół Polonii Wrocław, który w pierwszej rundzie zmierzy się drużyną MOS Baszta Żnin. – Ponowne wygranie ligi nie będzie proste, bo jak co roku faworytem do wygrania zawodów jest ekipa z Katowic. Z tego punktu widzenia obrona tytułu jest dużym wyzwaniem – mówi Mateusz Bartel, kapitan Polonii.

Wiele wskazuje, że w tym roku rozgrywki będą znacznie ciekawsze i bardziej wyrównane. Wszystko dlatego, że kilka drużyn wzmocniło składy i nie kryje swoich wysokich ambicji. Faworytów do podium jest wielu – obok Polonii oraz jej głównego konkurenta – Wasko Hermana Katowice, są to także drużyny z Gliwic, Grudziądza czy Gorzowa Wielkopolskiego. Podobnie jak przed rokiem najmocniejszym „na papierze” składem dysponuje zespół z Katowic. Mimo to, w zeszłym roku to wrocławianie sięgnęli po złoto. – Na pewno jesteśmy jednym z zespołów, które będą się bić o złoto. Uważam, że ważniejsze od rankingów jest doświadczenie, które nasza drużyna zdobywała w ciągu ostatnich lat – mówi Artur Czyż, dyrektor Polonii.

O tytule mistrzowskim zdecyduje dziewięć rund, rozegranych podczas trzech zjazdów. Pierwszy od piątku do niedzieli potrwa w Gliwicach. Na początek zmagań rywalem Polonii będzie MOS Baszta Żnin (początek meczu w piątek o godz. 15.00). Z tym zespołem Polonia mierzyła się także rok temu na starcie rozgrywek i wówczas padł remis na wszystkich szachownicach, a więc także w meczu. – Mam nadzieję, że tym razem uda nam się zrobić krok do przodu – mówi Mateusz Bartel. W sobotę o godz. 15.00 Polonia zagra z silnym zespołem Akademii Szachowej Gliwice, a w niedzielę o godz. 10.00 z Wisłą Kraków. Drugi zjazd odbędzie się w dniach 4-6 września w Katowicach, a trzeci – decydujący o losach medali – w dniach 2-4 października we Wrocławiu. – W tym sezonie podczas każdego z trzech zjazdów wszystkie mecze będą równie ważne i trudne. Aby walczyć o medale na każdy zjazd trzeba wystawić możliwie najsilniejszy skład – prognozuje Artur Czyż z Polonii.

Zmagania naszych szachistów można będzie ,śledzić na stronie zawodów – TUTAJ.