Ostatni turniej z serii FIDE Grand Prix rozgrywany w Khanty-Mansiysku dobiegł końca. W turnieju pierwsze miejsce podzielili: Jakovenko, Caruana oraz Nakamura. W relacji Iwety Rajlich “Okiem arcymistryni” podsumowanie turnieju oraz całej serii. Zapraszamy do lektury!

W 11 rundzie Fide Grand Prix Jakovenko nie zdołał czarnymi wygrać z Nakamurą zaś Caruana łatwo zremisował z arcymistrzem Giri – a więc liderzy zremisowali. Turniej wygrał, co prawda Jakovenko ale to nie on się cieszył na zakończeniu bo to nie on zagra w Turnieju Kandydatów w 2016 (ten kto wygra turniej kandydatów, zmierzy się o tytuł Mistrz Świata z Magnusem Carlsenem). Amerykanie GM Caruana i GM Nakamura zwycieżyli bowiem w kwalifikacji generalnej (suma punktów przyznawanych za miejsca w poprzednich edycjach turnieju Grand Prix). W tej rundzie nie znalazłam ciekawych szachowo pozycji. Na uwagę tych co grają Obrone Svesznikova zasługuje jednak partia Dominguez – Grischuk, w której białe zdołały zremisować z pionkiem mniej dzięki atakowi na króla.

Grand Prix 2014-2015 : Standing
Name1234Pts
Caruana15575140370
Nakamura82125140347
Jakovenko30140140310
Tomashevsky8217030282
Gelfand1551585255
Mamedyarov3512575235
Karjakin827555212
Radjabov5050110210
Andreikin2017010200
Grischuk824055177
Giri407555170
Dominguez107585170
Svidler822055157
Jobava754020135
Vachier-Lagrave754010125
Kasimdzhanov351575125
1 – Baku 2014, 2 – Tashkent 2014, 3 – Tbilisi 2015, 4 – Khanty-Mansiysk 2015

Foto: http://khantymansiysk2015.fide.com/

Iweta Rajlich