Za nami pierwszy tegoroczny zjazd szachowej Ekstraligi. W Gliwicach broniąca mistrzowskiego tytułu Polonia Wrocław odniosła trzy wygrane, podobnie jak zespoły z Katowic i Gorzowa. Wrocławianie są jak na razie na dobrej drodze do obrony złotego medalu sprzed roku.

W pierwszym meczu Polonia zmierzyła się z Basztą MOS Żnin, z którą to przed rokiem nieoczekiwanie tylko zremisowała. Tym razem wrocławianie nie popełnili błędu i pokonali rywali 4-2. W drugiej rundzie Poloniści wygrali z gospodarzami zjazdu – Akademią Szachową Gliwice 4,5-1,5, a w trzeciej pokonali Wisłę Kraków 3,5-2,5. Obok wrocławian bez porażki są także drużyny z Katowic i Gorzowa, które również celują w medale. Siłą Polonii w Gliwicach okazał się wyrównany skład – nawet jeśli któryś z zawodników miał słabszy dzień, to koledzy nadrabiali straty. Tak było choćby w starciu z Wisłą, gdy porażki doznał kapitan Polonii Mateusz Bartel, ale dzięki wygranym partiom Wojciecha Morandy i Jolanty Zawadzkiej wrocławianie zakończyli mecz zwycięstwem.

Polonia wystąpiła dokładnie w takim samym składzie, w jakim w zeszłym roku świętowała zdobycie pierwszego złota Ekstraligi w historii klubu. – W tej sytuacji najważniejsze jest doświadczenie, które nasza drużyna zdobywała w ciągu ostatnich lat – tłumaczy Artur Czyż, dyrektor Polonii. Punkty rozkładały się równo na wszystkich zawodników. Jolanta Zawadzka i Wojciech Moranda zdobyli po 2,5 pkt., Daniel Sadzikowski, Dimitrios Mastrovasilis i Dariusz Świercz – po 2 pkt., a Mateusz Bartel – 1 pkt.

Drugi zjazd odbędzie się w dniach 4-6 września w Katowicach, a trzeci – decydujący o podziale medali – we Wrocławiu w dniach 2-4 października. Wszystkie wyniki dostępne są na stronie www.ligaszachowa.pl