Właśnie ukazał się najnowszy numer czasopisma MAT (4/2015) – oficjalnego czasopisma Polskiego Związku Szachowego. Jakie tematy zostały poruszone w najnowszym numerze?

 

 

Powiększenie po kliknięciu na zdjęcie

Okłwst

Szanowni Państwo!

Wkrótce w sprzedaży ukażę się czwarty tegoroczny numer „Mata”. Główną atrakcją tego wydania, ale – co podkreślamy – nie jedyną, będzie obszerny wywiad z prezesem Polskiego Związku Szachowego, Tomaszem Delegą. Prezes PZSzach podzielił się swoimi przemyśleniami i planami na przyszłość, ujawnił kilka szczegółów na temat funkcjonowania związku i jego finansów, mówiąc przy tym bez ogródek i bez zbędnego koloryzowania rzeczywistości. Innymi poruszanymi przez nas tematami rozmowy były m.in.: Młodzieżowa Akademia Szachowa, kadra Polski oraz jej trener, możliwość organizacji superturnieju w Polsce, współpraca PZSzach ze związkami wojewódzkimi, stosunek szachowych władz do pokrewnych dyscyplin szachowych, jak szachy korespondencyjne, solving czy szachy niepełnosprawnych i wiele, wiele innych.
Poza wywiadem w numerze znajdziemy: najpiękniejsze partie z zakończonych niedawno w Poznaniu Mistrzostw Polski Mężczyzn i Kobiet z komentarzami samych zwycięzców – arcymistrza Jacka Tomczaka i arcymistrzyni Kariny Szczepkowskiej-Horowskiej. Z kolei partię Tomczak – Klekowski, która rozgrzała do czerwoności obserwujących ją na żywo kibiców, skomentował sensacyjny srebrny medalista MP – Maciej Klekowski. W „Szkole Mata” znalazło się także miejsce na kombinacje Adama Bukojemskiego, artykuł teoretyczny Daniela Sadzikowskiego i tradycyjny już kącik zadaniowy wielokrotnych mistrzów świata w solvingu, który tym razem zredagował najlepszy obecnie solver globu am. Kacper Piorun. Zadania przedstawione przez Kacpra są rzeczywiście przedniej urody!
W „Szachach w szkole” znajdzie z kolei czytelnik artykuły am. Michała Krasenkowa i Adama Bukojemskiego na temat programu wprowadzenia szachów do szkół w Rosji, Armenii i innych krajach Wschodu, a także w Wielkiej Brytanii, gdzie Adam Bukojemski jest aktywnym instruktorem w programie „Chess in Schools and Communitties”. Warszawską konferencję programu „Edukacja przez Szachy w Szkole” opisała Anna Harazińska, a ciekawym uzupełnieniem tego działu są materiały dydaktyczne i „Odmiany szachów”.
Po raz pierwszy w tym roku zamieściliśmy też artykuł przeznaczony dla miłośników historii gry królewskiej pt. „Nieśmiertelna partia doktora Walckera”, w którym opublikowane zostały nieznane dotychczas fakty i fotografie związane z osobą dr. Carla Walckera (Karola Walkera), pogromcy wicemistrza świata Jefima Bogolubowa, a prywatnie przyjaciela mistrza świata Aleksandra Alechina, którego to gościł w swym krakowskim domu w czasie wojny. Jak się okazało, potomkowie tego świetnego niegdyś szachisty żyją obecnie na Dolnym Śląsku…
W publicystyce znalazło się miejsce na materiał opisujący transmisję telewizyjną (internetową) z Mistrzostw Polski oraz artykuł Rafał Rębilasa nt. Pikniku Olimpijskiego, gdzie specjalnym gościem był „król” polskich kibiców, Andrzej „Bobo” Bobowski.
Ponadto w „Macie” m.in.: relacja z Mistrzostw Wojska Polskiego, galeria wybranych zdjęć z konkursu na zdjęcie roku z okazji 90-lecia Polskiego Związku Szachowego 1926-2016, galeria z I zjazdu Sygnity Ekstraligi, „Kronika…”, Gala 90-lecia Śląskiego Związku Szachowego i relacja z finału akcji „Szachiści grają dla Polonii” w Senacie RP.
Zachęcamy do lektury i prenumeraty naszego czasopisma! Informacji w tej sprawie udziela mistrz FIDE Michał Bartel pod adresem e-mail: m.bartel@pzszach.org.pl, tel. 602 463 035.
Cena rocznej prenumeraty wynosi 70 zł (za 8 numerów), dodatkowo można otrzymać książkę Magdaleny Zielińskiej do nauki gry w szachy dla najmłodszych.

Z szachowym pozdrowieniem!

Redaktor prowadzący czasopisma „Mat”
Paweł Dudziński