Za nami trzecia runda Mistrzostw Europy Juniorów w chorwackiej miejscowości Porec. Sześcioro reprezentantów Polonii Wrocław wywalczył w niej w sumie 3,5 pkt. W trzeciej rundzie nie zobaczyliśmy reprezentantów Izraela, którzy po złożeniu protestu wycofali się ze wszystkich środowych partii.

W środę miała miejsce niecodzienna sytuacja. Reprezentacja Izraela złożyła protest i domagała się przesunięcia 3 rundy na inny termin z racji święta religijnego (Dzień Pojednania „Jom Kipur”). Organizatorzy mistrzostw nie zgodzili się na taką zmianę i ostatecznie reprezentacja Izraela wycofała swoich zawodników z kojarzeń 3 rundy, zamykając im tym samym możliwości walki o czołowe lokaty. Jak w 3 rundzie spisali się zawodnicy Polonii Wrocław?

Magdalena Pawicka – grupa dziewcząt do lat 8 – 11 numer startowy – bilans: 2 pkt.
W 3 rundzie Magda wygrała z Elizavetą Mukhanovą (nr 37) z Ukrainy. Nasza młoda zawodniczka rozegrała tę partię jak wytrawny gracz. Została zaskoczona w debiucie, a mimo to umiejętnie rozgrywała trudną pozycję, wyczekując na błąd rywalki. Kiedy wreszcie nastąpił, bezlitośnie go wykorzystała, zdobywając swój drugi punkt w turnieju.
WSZYSTKIE WYNIKI

Anna Krzyżosiak – grupa dziewcząt do lat 10 – 35 numer startowy – bilans: 1 pkt.
Ania w 3 rundzie przegrała z Kseniyą Parsegyan (12) z Rosji. Nasza zawodniczka popełniła tym razem najczęstszy grzech młodych szachistów – pasywność w grze i to zadecydowało o porażce.
WSZYSTKIE WYNIKI

Marta Krzyżosiak – grupa dziewcząt do lat 10 – 55 numer startowy – bilans: 1,5 pkt.
Marta wygrała z Laurą Paulin Sumarrivą (70) z Francji. W środę Marta rozegrała dobrą partię, grała aktywnie, przeprowadziła ładne uderzenie taktyczne, a następnie dała również ładnego mata na środku szachownicy.
WSZYSTKIE WYNIKI

Szymon Gumularz – grupa chłopców do lat 14 – 18 numer startowy – bilans: 2 pkt.
Szymon wygrał z Dmitrim Vakhitovem (52) z Białorusi. Od początku miał niewielką przewagę, którą starał się wzmacniać. Jak sam przyznał po partii, kiedy już miał problemy ze znalezieniem właściwego planu dalszej gry – z pomocą przyszedł mu przeciwnik, który wykonał słabe posunięcie.
WSZYSTKIE WYNIKI

Kacper Grela – grupa chłopców do lat 16 – 15 numer startowy – bilans: 1 pkt.
Kacper przegrał z Zhorą Ispiryanem (46) z Armenii. Nasz szachista słabo wszedł w ten turniej, musi zapomnieć o pierwszych partiach i zacząć turniej od nowa. Zadaniem Kacpra i jego trenera będzie jak najszybsze odbudowanie formy przed kolejnymi rundami.
WSZYSTKIE WYNIKI

Aleksandra Dadełło – grupa dziewcząt do lat 18 – 26 numer startowy – bilans: 1,5 pkt.
Ola zremisowała z Adelą Velikic (1) z Serbii. Po poświęceniu przez zawodniczkę z Serbii pionka, rywalka Oli ruszyła do ataku i ostatecznie zdobyła figurę. W końcówce ciężkich figur (wieża i hetman) doprowadzenie przez Olę pionka na 7 linię skomplikowało pozycję. Rywalka Oli po 30 minutowym namyśle mając już tylko cykl 30 sekundowy na posunięcie i nie znajdując planu na wygranie partii zaproponowała remis, pomimo figury więcej na szachownicy.
WSZYSTKIE WYNIKI