Za nami czwarta runda Mistrzostw Europy Juniorów w chorwackiej miejscowości Porec. Z sześciorga Polonistów najlepiej jak dotychczas spisuje się Szymon Gumularz, który ma na koncie już 3 pkt. Ale pozostali także dzielnie walczą o kolejne oczka.

Ze całej, licznej reprezentacji Polski po czterech rundach dwóch zawodników może pochwalić się kompletem punktów. Są to Bartosz Fiszer (grupa chłopców do lat 8) i Mikołaj Tomczak (grupa chłopców do lat 16).

Jak spisali się zawodnicy Polonii w 4 rundzie?

Magdalena Pawicka – grupa dziewcząt do lat 8 – 11 numer startowy – bilans: 2 pkt.
W 4 rundzie Magda przegrała z Alexandrą Shvedovą (nr 41) z Rosji. Magda nie zareagowała właściwie w debiucie (nie zagrała w odpowiednim momencie klasycznego d5) i dostała się pod silny atak rywalki, która uzyskała ogromną przewagę. Nasza zawodniczka długo i ambitnie się broniła – a w przegranej końcówce pojawiła się nawet okazja wykorzystania „wściekłej” wieży i zremisowania partii, której Magda, niestety, nie dostrzegła.
WSZYSTKIE WYNIKI

Anna Krzyżosiak – grupa dziewcząt do lat 10 – 35 numer startowy – bilans: 2 pkt.
Ania wygrała z Sofią Marinelli (53) z Włoch. Nasza szachistka dobrze realizowała plan nakreślony na przygotowaniach i pewnie wygrała swoją partię.
WSZYSTKIE WYNIKI

Marta Krzyżosiak – grupa dziewcząt do lat 10 – 55 numer startowy – bilans: 1,5 pkt.
Marta przegrała z Isil Can (1) z Turcji. Nasza zawodniczka dobrze rozgrywała czarnymi obronę sycylijską i kiedy rozwiązała wszystkie swoje problemy na skrzydle królewskim – nie zrobiła roszady, dając tym samym białym możliwość kontynuowania ataku na swojego króla poprzez centrum szachownicy.
WSZYSTKIE WYNIKI

Szymon Gumularz – grupa chłopców do lat 14 – 18 numer startowy – bilans: 3 pkt.
Szymon wygrał z Jaką Meglicem (66) ze Słowenii. Szymon od początku dominował na szachownicy, ładnie poświęcił jakość i nie miał problemów w końcówce z wygraniem swojej partii, mając dwa piony za jakość i aktywniejsze figury.
WSZYSTKIE WYNIKI

Kacper Grela – grupa chłopców do lat 16 – 15 numer startowy – bilans: 1,5 pkt.
Kacper zremisował z Igorem Ivanovem (56) z Łotwy. Polonista rozegrał dobrą partię, miał cały czas przewagę, niestety, w końcowej fazie partii, kiedy jego pionki dochodziły nieuchronnie do pola przemiany, zagrał niedokładnie i umożliwił wieżom przeciwnika złapanie go na wiecznego szacha.
WSZYSTKIE WYNIKI

Aleksandra Dadełło – grupa dziewcząt do lat 18 – 26 numer startowy – bilans: 1,5 pkt.
Ola przegrała z Narmin Mammadovą (5) z Azerbejdżanu. Ola uległa klasycznemu atakowi rywalki przy jednostronnych roszadach. Przeciwniczce udało się zamknąć centrum, a w ataku na skrzydle królewskim rywalka była szybsza.
WSZYSTKIE WYNIKI