Zapraszamy do zapoznania się ze spostrzeżeniami przygotowanymi przez instruktora Michała Mamczara z wyników osiąganych przez naszych juniorów w ostatnich turniejach!

Spostrzeżenia Pana Michała Mamczara odnoszące się do wyników z ostatnich tygodni w wykonaniu naszych najmłodszych zawodników:

 

21/29.08.2015 r. 51 Międzynarodowy Festiwal im. Akiby Rubinsteina – Polanica Zdrój.

Open „F”

Grających 94 osób w tym trójka naszych juniorów. Turniej posiadał średni ranking 1362, stąd nasuwa się wniosek, żeby uzyskać awans rankingowy trzeba było osiągnąć wyśrubowany wynik punktowy. Nasi juniorzy uplasowali się na następujących pozycjach:

Miejsce 6 – Filip Nowak 7 pkt i Ruz 1770 rocznik 2007 i pierwszy w swoim roczniku.

Miejsce 29 – Grot Błażej 5 pkt i Ruz 1580 rocznik 2008 i pierwszy w swoim roczniku.

Miejsce 54 – Dawgiel Bartosz 4 pkt i Ruz 1400 rocznik 2006 w połowie własnego rocznika.

Wspomniałem o wyśrubowanym wyniku i takowy młoda dama ze Szczecina uzyskała, kosząc kolejno przeciwników. Jedynie w pierwszej rundzie trochę opornie poszło. Rozmawiałem z Panią Heleną Kruś n/t Nikoli Jacek i jej wyniku. Mocno streszczając rozmowę powiedziała: Nic dziwnego starszy rocznik w tej grupie bo 2005. Od zawsze chce grać w szachy. Prowadzi ją wyłącznie jeden trener. Odrabia lekcje i kilka innych ale ważnych drobiazgów. Pamiętam lata 1990 kiedy to Szczecin był potęgą szachów dziewczęcych. Może ponownie nastaną podobne czasy.

Open „E”

Grających 57 osób w tym dwie nasze dziewczynki. Średni ranking turnieju 1325. Miejsca w końcowej tabeli naszych dziewcząt. 41.Dobromiła Szewc z 3,5 punktami i Ruz 1540. 45. Najdecka Sandra 3,5 pkt i Ruz 1380.

Open „D”

Grających 140 osób. Średni ranking turnieju 1549 czyli przyzwoity. Polonistów ale juniorów wystartowało sześcioro. Doskonały wynik uzyskał Józef Mastalarz zajmując wysokie jedenaste miejsce. Gromadząc 6,5 punktów i uzyskując ranking 2090 co zapewnia mu pierwszą normę na pierwszą kategorię. Gratulacje! Pozostali nasi uczestnicy w tym turnieju uzyskali wyniki odpowiadające aktualnej ich formie. 50. Agata Dwilewicz z 5 pkt i Ruz 1860. 90. Jakub Dołharz 4 pkt i Ruz 1650 97. Marta Krzyżosiak 4 pkt i Ruz 1660 103. Konrad Sierpowicz 3,5 pkt i Ruz 1690 120. Anna Krzyżosiak 3 pkt i Ruz 1600 133. Magdalena Pawicka 2 pkt i Ruz 1450.

Nie mogę nie zamieścić krótkiej uwagi co do uzyskanych wyników naszych najmłodszych w tej grupie. Dość odważnie weszli do tej głębokiej wody, co nie jest złe, ale żeby pozostało coś pożytecznego z tego startu w tej grupie, to blankiety zapisu partii powinny być w wielokrotnym użyciu.

Open „B”

Grających 70 osób. Średni ranking turnieju 2024. W tej grupie wystartowała dwójka naszej młodzieży, Kamil Nowak zajął wysoką pozycję w tabeli końcowej czyli dziewiątą ze zgromadzonymi 6 punktami i wywalczonym rankingiem 2375 ! dało mu to drugą normę kandydacką. Dużo uznania dla Pana Kamila. Na 55 miejscu sklasyfikowano pannę Agatę Dwilewicz z 3,5 pkt i Ruz 1995.

06.09.2015 r. Weekend Szachowy w Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu.

Zanim przejdę do przeglądu poszczególnych grup rozegranego turnieju dla dzieci i młodzieży w Galerii Dominikańskiej wyrażę uznanie za rozumną decyzję podziału na grupy takwłaśnie jak to uczyniono.

Grupa do lat ośmiu. Startujących 38 osób w tym naszych najmłodszych dziesięcioro. A oto ich miejsca w tabeli końcowej. Zwyciężyła pewnie i pięknie Magdalena Pawicka z 93 % wynikiem. Drugie miejsce również w zdecydowany sposób zajął Filip Nowak z 83% wynikiem. Czwarte miejsce zajął o rok młodszy ich kolega Błażej Grot z 5/7 pkt. 10. Piotr Osada 4,5 pkt. 14. Najdecka Laura 4 pkt. 15 Pawicka Aleksandra 4 pkt. 24.Czapliński Szymon 3 pkt. 26. Najdecka Amanda 3 pkt. 28. Pawicki Filip 3 pkt. (rocz.2010)! 34. Kulczyńska Kasandra 2 pkt

Grupa do lat 12. Była to grupa połączona roczników 10 + 12. Biorących udział w grze 58 osób w tym dziesiątka naszych. Zwyciężył Jakub Luberański w ten sam sposób jak Magdalena uzyskując 93 % wynik. Trzecie miejsce zajął Jakub Dołharz. Czwarta była Sandra Najdecka również z pokaźnym dorobkiem punktowym. 7. Grzesio Kraszewski 9. Sebastian Osiakow. Rozdrabniając tak jak to uczynili organizatorzy imprezy. U dziewcząt do lat dziesięciu zwyciężyła Najdecka Sandra, a u chłopców Jakub Luberański. 3. Sebastian Osiakow 10. Dawgiel Bartosz 15. Kubicki Piotr. U dziewcząt do lat 12 Randia Kulczyńska była trzecia. U chłopców do lat 12 drugi był Jakub Dołharz czwarty Grzegorz Kraszewski 15.Kubicki Piotr.

Grupa do lat szesnastu. Grających 37 osób w tym trójka naszych śmiałków. Mogę śmiało użyć takiej terminologii bowiem grało w tej grupie sporo czołowych juniorów z naszego regionu. W klasyfikacji generalnej najwyżej uplasował się Maurycy Żerebiec zajmując trzynaste miejsce z 4 pkt. Dwudziesty drugi był Konrad Sierpowicz 3,5 pkt. Natomiast 22 miejsce zajęła Halina Kulczyńska z 2,5 pkt.

Dzień wcześniej w Galerii rozegrano Open o licznej a przede wszystkim silnej lokalnie obsadzie czyli 102 grających i przy graczach z tyt. mm. k. i przy sporej ilości jedynek. Uczestniczyła w tym „sporze” Magdalena Pawicka (2007 r.) i zajęła doskonałe 42 miejsce z 5 pkt. Wspomniane dwa składniki spowodowały, że należy koniecznie to docenić lecz z wyciąganiem wniosków należy poczekać bowiem Magdalena ograła dwie osoby bez kategorii oraz zwyciężyła trzech starszych z wyższym rankingiem którzy lata świetności mają już za sobą, również tempo gry było Jej sprzymierzeńcem. Tym niemniej słowa uznania.

05/13.09.2015 r. D.M.P. II-Liga Seniorów w Jastrzębiej Górze.

Mimo że były, to rozgrywki seniorskie nie wypada o tym nie wspomnieć, bowiem trzech naszych czołowych juniorów wystąpiło w tej drużynie. Na pierwszej szachownicy grał Szymon Gumularz rocz. 2001 i nie zawiódł gromadząc 4 pkt. Na drugiej szachownicy czyli również wysoko wystąpił Przemysław Piotrowski, który jestem przekonany liczył na lepszy wynik. Na czwartej „desce” grał Kamil Nowak rocz. 1999, który uzyskał doskonały wynik. Zgromadził 7,5 pkt. Wygrał „szachownicę”, a przyrost rankingowy wyniósł aż 106 pkt. Jest to już czwarty z rzędu dobry wynik Kamila. Wydaje się, że w tej chwili już nikt nie ma wątpliwości co do Jego tytułu kandydackiego.

12/13.09.2015 r. Autumn Chess Classic – Oława.

Turniej rozegrano w trzech grupach.W wymienionej imprezie wystartowała szóstka naszych dzieci. Czwórka z nich wypadła nieźle, ale o dwójce z nich muszę koniecznie wypowiedzieć się z zachwytem. Otóż ! Grupę „B” wygrał w dobrym stylu Bartosz Dawgiel i zdobył trzecią kategorię. Wielkie gratulacje i życzę dalszych awansów. A ten drugi, to Filipek Pawicki rocz. 2010. Grał w turnieju o dużym zróżnicowaniu wiekowo oraz rankingowo, a mimo to zdobył dwa punkty pokonując dwóch dorosłych panów. Jednego wprawdzie bez kategorii, ale drugiego również w sile wieku i z czwartą kategorią. Chyba się nie mylę, że Filip jeszcze nie jedną sprawi niespodziankę. Tylko trochę czasu.

19/20.09.2015 r. Mistrzostwa Dolnego Śląska w szachach klasycznych, dziewcząt i chłopców we wszystkich kategoriach wiekowych – Żarów.

Krótką relację rozpoczniemy od najliczniejszego grającego rocznika. Ponieważ nastąpiła fuzja dwóch grup juniorskich czyli M.D.K. Fabryczna i Polonii Wrocław, stąd umownie przyjmę krótkie oznaczenie w postaci Fabr-Pol, ponieważ pełna nazwa jest zbyt długa.

C9 W mistrzostwach uczestniczyło 53 chłopców w tym dziesiątka naszych pupilków i wszyscy Oni wypadli bardzo dobrze lub dobrze. Brązowy medal wywalczył Piotrek Madajczak. Czwarte miejsce zajął Błażej Grot i jednocześnie wywalczył upragnioną drugą kategorię. Dziesiątą pozycję zajął Filip Nowak. Na jedenastym miejscu uplasował się Tymon Jaworski i uzyskał trzecią kategorię. Życzę dalszych awansów dla obydwóch kolegów. Dziewiętnasty był Michał Demski. Dwudziesty piąty Bartosz Dawgiel, który przed mistrzostwami wygrał w sposób zdecydowany turniej w Oławie. Miejsce co prawda w połowie tabeli ale wynik uzyskał w „szeregach” trzeciej kategorii. 31. Michał Girulski, wynik również w normie trzeciej kategorii. 33. Piotrek Osada. 42. Demski Jakub. 47. Janfranco Varriale rocznik 2009. Jedyny najmłodszy a jednak ośmiu starszaków wyprzedził. Brawo najmłodszy z walecznych.

D-9 Dziewczynek grało 22 w tym dwie nasze smerfetki. Natychmiast popadamy w zachwyt ponieważ Sandra Najdecka nareszcie spowolniła grę, tak mi doniesiono i natychmiast pojawił się doskonały wynik. Brązowy medal i od dłuższego czasu oczekiwana druga kategoria. A to nie wszystko. Najmłodsza uczestniczka mistrzostw Laura Najdecka zajęła jedenaste miejsce z dorobkiem czterech punktów. Miłe panieneczki ,tydzień lekkiego odpoczynku i do dalszej pracy.

C -11 W tej grupie grało 30 osób w tym siedmiu naszych muszkieterów i ponoć była wielka bitwa a z końcowego układu tabeli wszystko na to wskazuje. A skoro tak, to zwycięstwo Jakuba Dołharza jest wyjątkowo cenne. Na piątym miejscu uplasował się Wiktor Smyka z 4,5 pkt. 10.Jakub Luberański 3,5 pkt. 15. Sebastian Osiakow 3,5 pkt. 21. Filip Karachowski 3 pkt. 24.Kamil Gleń 2,5 pkt. 26. Jakub Skulski 2,5 pkt.

D-11 Jedenastolatek grało dziesięć w tym nasze dwie juniorki. Większość jako zwyciężczynię tych zmagań upatrywało w naszej Barbarze. W pierwszej rundzie wybuchła bomba i pod niektórymi ugięły się nogi. Basia przegrywa z teoretycznie niżej notowaną zawodniczką. Jak się jednak posiada zdecydowanie wyższy ranking, to trzeba się brać w garść i wygrywać po kolei wszystko. Tak też się tak stało, Basia Dadełło zwycięża w mistrzostwach Dolnego Śląska. Druga nasza reprezentantka Dobromiła Szewc od początku gra równo. Wygrywa z tymi z którymi powinna wygrać, gromadzi pięć punktów na możliwych do zdobycia siedem i uwaga również tak jak Sandra Najdecka zdobywa długo oczekiwaną drugą kategorię. Brawo.

D-13,15,17 Jak niemal każdego roku w starszych rocznikach z różnych powodów gra mniej dziewcząt. Wystartowało trzynaście tych najambitniejszych i w tej mieszaninie z przymusu, mieliśmy jedyną reprezentantkę Agniesię Bebel, która w roczniku do lat 17 zajęła pierwsze miejsce, a w generalnej klasyfikacji była druga. O przebiegu walk w tej grupie nie mam żadnego przekazu, ale śledząc przebieg rund i przeglądając elektroniczne karty zawodnicze, jak również, że faworytka tych zmagań uplasowała się na czwartej pozycji, to w tej właśnie grupie mocno iskrzyło.

C-13 Grających dziewiętnastu chłopców w tym trójka naszych juniorów. Brązowy medal zdobył Radosław Dytman gromadząc 5,5 pkt i uzyskując Ruz.1988 czyli przyzwoity wynik. Dwaj pozostali koledzy Radosława również zaprezentowali się przyzwoicie czyli szósty był Mateusz Baran, a Maurycy Żerebiec zajął ósme miejsce.

C-17 Grających siedem osób w tym dwójka naszych starszych juniorów. Kamil Nowak wygrał swój rocznik, a Grzegorz Joniak zajął piąte miejsce.