W dniu dzisiejszym zakończyła się pierwsza runda Pucharu Świata rozgrywanego w Baku, przynajmniej jeśli chodzi o szachy klasyczne. Do drugiej rundy awansował Radosław Wojtaszek, Mateusza Bartla czeka jutro dogrywka, a z rywalizacją w Pucharze pożegnał się Robert Kempiński.

W partiach rewanżowych z Polaków tylko Radosławowi Wojtaszkowi udało się wygrać swoją partię z Hindusem Lalith, co dało Radkowi zwycięstwo w meczu i awans do drugiej rundy, gdzie jego przeciwnikiem będzie utalentowany Rosyjski szachista 17-letni Vladislav Artemiev (2671 elo). Zawodnik Polonii Wrocław Mateusz Bartel po długiej obronie zremisował swoją partię z Ormianinem Sargissianem i Panowie rozegrają w dniu jutrzejszym dogrywkę o prawo gry w II rundzie, gdzie na przeciwnika czeka już Francuz Maxime Vachier-Lagrave (2744 elo). Z turniejem niestety pożegnał się trzeci z Polaków, Robert Kempiński w partii rewanżowej zremisował swój pojedynek, co w rezultacie porażki w pierwszej partii skutkowało odpadnięciem z rozgrywek.

Jutro Mateusz rozegra dogrywkę, więc przypominamy na jakich zasadach ona się odbędzie:

W przypadku remisu w dwumeczu (po partiach granych tempem klasycznym) rozgrywa się dwupartyjną dogrywkę tempem 25′+10″ za każde posunięcie. Jeżeli i tu padnie remis, to kolejny dwumecz będzie miał tempo 10′+10″. Jeżeli znowu będzie remis, to zawodnicy zagrają tempem 5′+3″. A jeżeli i tu padnie remis, to rozegrany zostanie tzw. „Armageddon„, czyli pojedynek, w którym białe mają 5 minut i muszą wygrać, a czarne 4 minuty i wystarczy im remis. Z tym że, od 60 posunięcia zawodnicy będą dostawali 3 sekundy na każdy ruch.

Sargissian Gabriel (2679 elo) – Bartel Mateusz   1/2 – w meczu 1:1
Wojtaszek Radosław – Lalith Babu (2557 elo)   1-0 – w meczu 1,5:0,5
Robert Kempiński – Nguyen Ngoc Truong Son (2634 elo)   1/2 – w meczu 0,5:1,5

Partie Polaków z rewanżów (1/64 finału):

Strona Pucharu Świata TUTAJ