W stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się Puchar Świata, który potrwa do 4 października. Zawody rozgrywane są systemem pucharowym złożonym ze 128 zawodników, a wśród nich znajduję się trzech Polaków: kapitan Polonii Wrocław Mateusz Bartel, Radosław Wojtaszek oraz Robert Kempiński. Jak poszło Polakom w pierwszej partii?

Każdy z uczestników rozegra dwupartiowe pojedynki, a w przypadku remisu w takim dwumeczu również dwupartyjną dogrywkę tempem 25′+10″ za każde posunięcie. Jeżeli i tu padnie remis, to kolejny dwumecz będzie miał tempo 10′+10″. Jeżeli znowu będzie remis, to zawodnicy zagrają tempem 5′+3″. A jeżeli i tu padnie remis, to rozegrany zostanie tzw. „Armageddon„, czyli pojedynek, w którym białe mają 5 minut i muszą wygrać, a czarne 4 minuty i wystarczy im remis. Z tym że, od 60 posunięcia zawodnicy będą dostawali 3 sekundy na każdy ruch. Taki system będzie obowiązywał aż do finałów, kiedy to najlepsza dwójka rozegra pomiędzy sobą mecz złożony z 4 partii zamiast 2.

Rozgrywki rozpoczęły się równo o godzinie 12 i z wielkimi nadziejami obserwowaliśmy pojedynki naszych rodaków. Już po 21 posunięciach z Ormianinem Sargissianem, zremisował grający białym kolorem zawodnik Polonii Wrocław Mateusz Bartel. Numer jeden polskich szachów Radosław Wojtaszek bezproblemowo zremisował czarnym kolorem z Hindusem Lalith Babu. Niestety porażkę z Nguyen Ngoc Truong Son odniósł Robert Kempiński, który grał czarnym kolorem i jutro jako jedyny z reprezentantów Polski musi wygrać swoją partię, aby nadal móc myśleć o awansie do następnej rundy.

Wyniki pierwszej parti 1/64 finału:

Bartel Mateusz – Sargissian Gabriel (2679 elo)   1/2
Lalith Babu (2557 elo) – Wojtaszek Radosław   1/2
Nguyen Ngoc Truong Son (2634 elo) – Robert Kempiński   1-0

Partie Polaków:

Strona Pucharu Świata TUTAJ