Właśnie ukazał się najnowszy numer czasopisma MAT (7/2015) – oficjalnego czasopisma Polskiego Związku Szachowego. Jakie tematy zostały poruszone w najnowszym numerze?

 

 

Szanowni Czytelnicy!

W Pucharze Świata w azerbejdżańskim Baku walczono o dwie przepustki do Turnieju Kandydatów (i wysokie nagrody finansowe!), dzięki czemu wzięła w nim udział światowa czołówka arcymistrzów. Z Polaków najdalej, bo do 4. rundy, dotarł nasz eksportowy as – Radosław Wojtaszek. Mateusz Bartel i Robert Kempiński zakończyli swój udział na 1. rundzie.
Na Mistrzostwach Świata do lat 20 liczyliśmy na udany start Jana-Krzysztofa Dudy, który potwierdził wyborną formę prezentowaną w ostatnich miesiącach, a niejako przy okazji zyskał trochę punktów do swego rankingu i po raz pierwszy wszedł do czołowej setki listy Elo. Nie ma się co zatem przejmować, iż do złota zabrakło tak niewiele… Ważne, że Duda idzie (a nawet biegnie) do przodu! Z niecierpliwością czekam, aż jako kolejny polski arcymistrz, po Michale Krasenkowie i Radosławie Wojtaszku, przekroczy magiczną barierę „2700”. Pytanie tylko, czy w jego przypadku zasadne są jeszcze występy w kategoriach młodzieżowych? Wszakże juniorzy plasujący się w rankingu wyżej niż Duda odpuścili tegoroczny championat.
W „Szachach w szkole” prezentujemy artykuły: sędziego i działacza Leszka Zegi z Białegostoku, Kacpra Drozdowskiego – o „Szachach w szkole” w USA, oraz wyniki badań zespołu pod kierunkiem znanego psychologa szachowego dr. Jana Przewoźnika (vide okładka!) i dr. Roberta Porzaka. Sprawdzali oni, w jakim stopniu umiejętności zdobyte przez uczniów przekładają się na myślenie podczas partii czy treningu.
W „Szkole Mata” zamieściliśmy opracowania arcymistrzów: Mateusza Bartla – analizę głośnego już wariantu z partii Radosława Wojtaszka przeciwko Davidowi Navarze, Jacka Tomczaka – piszącego o paradoksalnych powrotach hetmana, Aleksandra Miśty – rubrykę mistrzów świata w solvingu, a także mistrza międzynarodowego Daniela Sadzikowskiego, omawiającego zawiłości gry w debiucie. Całość działu uzupełniają tradycyjne kombinacje, wybrane i skomentowane przez Adama Bukojemskiego.
Polecam również artykuł o szachoboksie – kuriozalnej dyscyplinie sportu, zdobywającej kolejne rzesze fanów. W numerze znalazły się ponadto m.in. relacje z krajowych oraz zagranicznych turniejów, w których sukcesy odnosili reprezentanci Polski.
Z nowości w naszym czasopiśmie – zamieszczamy plakat szachowy. Powinien on zawisnąć u każdego fana gry królewskiej.

Z szachowym pozdrowieniem!
Redaktor prowadzący Paweł Dudziński

Powiększenie po kliknięciu na zdjęcie

2015-072015-07 wstęp