Iweta Rajlich w ramach „Okiem arcymistrzyni” w grudniu zaplanowała serię 8 odcinków podczas, których przedstawi portrety sławnych zawodniczek. W pierwszym odcinku przedstawiono sylwetkę aktualnej Mistrzyni Świata Marii Muzychuk. Zapraszamy do lektury!

Planuje grudniową seria złożona z 8 portretów sławnych szachistek: „Kobiety – szachowi Arcymistrzowie” cz. 1.

1. Maria Muzychuk (UKR)

2. Judit Polgar (HUN)

3. Hou Yifan (CHINY)

4. Monika Soćko (POL)

5. Humpy Koneru (IND)

6. Nana Dzagnidze (GEO)

7. Pia Cramling (SWE)

8. Aleksandra Kosteniuk (ROSJA)

Sporo w szachowej prasie ostatnio pisze się o młodej 24 letniej szachistce z Ukrainy a to dlatego, że Mistrzyni Świata FIDE z 2015 roku Maria Muzychuk systematycznie zdobywa coraz więcej punktów elo.

Na drużynowych Mistrzostwach Europy Kobiet, zakończonych niedawno na Islandii, grając na pierwszej desce, zawodniczka ta osiągnęła fenomenalny ranking uzyskany 2722. Obecnie zajmuje trzecie miejsce na liście rankingowej Pań tuż za hinduską Humpy Koneru z rankingiem 2572. Maria ma starszą o dwa lata siostrę Annę, która jest również arcymistrzem męskim, a w której szachowym cieniu pozostawała aż do tego roku.

Co ciekawe Mistrzyni świata zdecydowała się zagrać we właśnie rozgrywanych w Mistrzostwach Ukrainy Panów. Partii z tego turnieju niestety nie zobaczymy – plotki mówią, że to dlatego aby utrudnić przygotowania debiutowe Chince Hou Yifan, z którą Ukrainka zagra mecz o Mistrzostwo Świata Pań w 2016 roku.

Poniżej partia Marii Muzychuk z Hou Yifan z 2015 roku, w której grająca białymi Ukrainka nie wyszła z debiutu, w którym wybrała boczny wariant obrony Sycylijśkiej próbując zaskoczyć genialną Chinkę.

Iweta Rajlich

Fot. Vladimir Barski