W piątej części „Kobiety – szachowi arcymistrzowie” Iweta Rajlich przedstawia sylwetkę obecnie jednej z najlepszych szachistek Świata. Zapraszamy do przeczytania materiału o Nanie Dzganidze!

Wielka Gruzinka Nana Dzagnidze

Nie tylko ja wybrałam tą zawodniczkę do grupy najsilniejszych kobiet męskich arcymistrzów – na stronie Natalii Pogoniny można znaleźć ciekawy materiał video o 28-letniej Gruzince, arcymistrzowi Męskiemu – o Nanie Dzagnidze.

Była wielokrotną złotą medalistką Mistrzostw Europy i Świata juniorek, ale dopiero w 2008 zabłysnęła. To był jej rok! Została męskim arcymistrzem i uzyskała ranking 2579 elo! obecnie plasuje się na 5 miejscu w rankingu wśród kobiet. Pochodzi z małego kraju o ogromnych tradycjach w szachach kobiecych. Czy pamiętacie takie sławy jak Mistrzynie świata Kobiet – Maję Cziburdanidze i Nonę Gaprindaszwili? Czy Dzagnidze, której forma jest bardzo chwiejna i która może zremisować z tak silnym arcymistrzem jak Zoltan Almasi czy Maxim Vachier-Lagrave, a jednocześnie zremisować z zawodnikiem z rankingiem 2250 zdoła pójść w ich ślady?

Twardy z niej arcymistrz – jak się bronić z dużo silniejszym zawodnikiem poniżej.

Iweta Rajlich

Zdjęcie: europe-echecs.com