Zapraszamy do zapoznania się z zawodniczką, która prawie od 30 lat jest jedną z najlepszych szachistek na Świecie. W tej części „Kobiety – szachowi arcymistrzowie” Iweta Rajlich przybliża nam sylwetkę Pia Cramling.

Żelazna Szwedka – Pia Cramling

Żelazną Damę taką jak Margaret Thatcher przypomina tylko na szachownicy gdzie od blisko 40 lat rywalizuje i to bardzo skutecznie zarówno z Paniami jak i Panami. Z opinią, że poza szachownicą ta 52-letnia Szwedka jest sympatyczną i delikatną osobą zgodzą się niemal chyba wszyscy, którzy z nią kiedyś mieli przyjemność porozmawiać. Ja miło wspominam wspólną podróż z turnieju w Montrealu w 2008 roku podczas, której dowiedziałam się, że ta ta arcymistrzyni oprócz szachów uwielbia czarną czekoladę i piłkę nożną.  Jest męskim arcymistrzem od 1992 roku i utrzymuje swoją formę i ranking 2500 praktycznie nieprzerwanie od 30 lat!  Jest moją idolką szachową – cenię ją za wytrwałość, doskonałą koncentrację i waleczność, a także za nieprzerwaną pasję do grania!  Z Magnusem Carlsenem dzieli więc nie tylko skandynawskie korzeni,e ale i czynne zainteresowanie piłką nożną i to już od maleńkości. Prywatnie jest żoną hiszpańskiego arcymistrza i matką nastoletniej szachistki.

Pochodzi z kraju gdzie praktycznie nie istnieje coś takiego jak kobiece szachy (turnieje tylko dla kobiet, specjalne nagrody dla kobiet w Openach, czy szachownica kobieca na drużynowych mistrzostwach) i uważa, że aby zachęcić młode dziewczyny do gry w szachy trzeba stworzyć odgórnie zapotrzebowanie! Np. wprowadzić regułę, że w turnieju drużynowym ma grać, co najmniej jeden mężczyzna (!) i co najmniej jedna kobieta. Sama jednak do szachów nigdy nie musiała mieć dodatkowej zachęty. Były i nadal są jej pasją – po prostu uwielbia w nie grać.  W wywiadzie dla vismachess http://www.vismachess.com/pia-flyttar-hem-till-sverige/  z największą radością wspomina fascynujące doświadczenie jakim była dla niej możliwość zmierzenia się ze swoim ówczesnym idolem.

Poniżej jak zremisować z nie kim innym jak będącym wtedy w 1982 roku u szczytu sławy Victorem Korchnojem!

Pia Cramling – Victor Korchnoi 1982 i dodatkowo jak wygrać ze swoim idolem: c.d Pia Cramling – Victor Korchnoi dwa lata poźniej 🙂

Iweta Rajlich

Zdjęcie: chess.com