W przedostatniej odsłonie „Kobiety – szachowi arcymistrzowie” Iweta Rajlich przybliża nam sylwetkę byłej Mistrzyni Świata, niezwykle popularnej Rosjanki Aleksandry Kosteniuk. Zapraszamy do przeczytania materiału!

Piękna Aleksandra Kosteniuk

W wieku niespełna 18 lat została vice Mistrzynią Świata Kobiet i żoną o przeszło 25 lata starszego szwajcara – swojego ówczesnego menadżera. O żadnej innej szachistce w Internecie nie ma tyle informacji niż o tej celebrytce i ambasadorce Królewskiej Gry. W 2004 roku została męskim arcymistrzem, aby w cztery lata później pokonać Hou Yifan i zostać Mistrzynią Świata.
Jej popularność można porównać chyba tylko do tej którą cieszy się obecnie Magnus Carlsen. W internecie jest więcej jej zdjęć niż szachowych partii w Mega bazie (sic.ok. 1500!) Wykreowana przez męża – menadżera „Królowa szachów”, prywatnie jest skromną i raczej zamykającą się w swoim małym gronie indywidualnością. Złośliwi i zazdrośni powiedzą, że jest dość niska ma trochę krzywe nogi i że bez makijażu wygląda “przeciętnie”, ale fani których na facebooku ma przeszło 40.000 przypomną im, że jej zdjęcia można znaleźć chociażby w Magazynie Penthouse i że bycie modelką to tylko jej hobby. Jest jedyną znaną mi arcymistrzynią, która trenuje kondycje fizyczną na turniejach tak niezłomnie – w Ohrid w 2009 roku widziałam ją biegającą 5 pięter z góry na dół po schodach. Żadna inna arcymistrzyni nie uczyniła też tak wiele dla popularyzacji szachów, co ona. Jest ikoną szachów, autorką książek „My chess Diary” i “Jak zostać arcymistrzynią w wieku 14 lat”, matką malutkiej Marii. A od 2015 roku żoną o 12 lat starszego rosyjskiego arcymistrza Pawła Tregubowa. Więcej o Pięknej królowej szachów można znaleźć na: http://szachmistrz.pl/aleksandra-kosteniuk-ambasadorka-szachow.html  a ja zapraszam do zapoznania się z szachowymi umiejętnościami tego Arcymistrza w spódnicy.

CIMG2889

Aleksandra Kosteniuk, Ohrid 2009 (autor: Iweta Rajlich)

Iweta Rajlich

zdjęcie: chessqueen.com