Turniej główny London Chess Classic zakończony! Zwycięstwo w turnieju jak i w całym cyklu Grand Chess Tour odniósł Mistrz Świata Magnus Carlsen. Norwegowi zwycięstwo nie przyszło łatwo, bo dopiero po dogrywce i właśnie wydarzenia z ostatnich rund turnieju analizuje „Okiem arcymistrzyni” Iweta Rajlich. Zapraszamy do przeczytania relacji!

No i na koniec turnieju Super Gwiazd zrobiło się ciekawie… W rundzie 8 Carlsen nie zdążył wygrać z Topalovem z uwagi na zasadę – 50 ruchów bez przesunięcia pionka lub bicia jest równoznaczne z remisem. Jak “skutecznie” znęcał się Mistrz Świata ze słabo grającym Bułgarem w załączeniu. Ja dodam, że na czele tabeli po 8 rundach byli Giri Anish i Maxim Vachier-Lagrave, a tuż za nimi z dorobkiem 4,5 punktu Carlsten i Grischuk. W 9 finałowej rundzie liderzy grający czarnymi zremisowali: Giri z Anandem a MVL z Aronianem zaś Carlsen pokonał bo barwnej i ciekawej walce Grischuka. Po 9 rundach stan tabeli: 1.Carlsten 2. Giri 3.MVL – i wedle regulaminu dogrywka – w której zawodnik z najlepszą punktacją pomocniczą Carlsen (pomógł mu remis z ostatnim w tabeli Topalovem) zagra z wygranym meczu Giri-MVL. Obaj Giri i MVL wygrali z Topalovem co niekorzystnie wpłynęło na ich punktację pomocniczą. Partia Carsten- Grischuk również poniżej.

carlsen10

źródło: chessbase, Magnus na konferencji prasowej

Niewiele przed północą naszego czasu – 13 grudnia, Mistrz Świata Magnus Carlsen pokonał w dogrywce, w meczu złożonym z dwóch partii szachów przyśpieszonych Maxima Vachiera-Lagrave. Pierwszą partię dogrywki Vachier-Lagrave przegrał z uwagi na serię słabych ruchów w remisowej końcówce wieżowej, wcześniej jednak Carlsen mający przewagę po debiucie nie docisnął i wypuścił przeciwnika na remis – ta partia z komentarzem poniżej. W końcowej pozycji z drugiej partii, gdzie padł kurtuazyjny remis Magnus ma jakość więcej i wygraną końcówkę. Obie partie poniżej.

Iweta Rajlich