W drugim odcinku „Po naukę do Mistrza” nadal pozostajemy w klimacie obrony francuskiej (odc. 1 – Michael Adams 1. e4 e6 2.d4 d5 3. Sd2 c5 4. e:d5 Hd5 5. d:c5!?). Tym razem, Iweta Rajlich przedstawia nam sylwetkę rosyjskiego arcymistrza, który jest znawcą wspomnianego debiutu. Przed Państwem – Evgeny Gleizerov! Zapraszamy do zapoznania się z materiałem!

 

Evgeny Gleizerov

Z partii tego arcymistrza powstałyby lekko chyba ze 3 tomy książek na temat Obrony Francuskiej. Evgeny Gleizerov jest Arcymistrzem od 1993, jego ranking oscyluje pomiędzy 2500-2600, jednak wariant 3.Sd2 Sf6 w Obronie Francuskiej zdaje się rozumieć na poziomie 2700. Ten należący już raczej do starszego pokolenia gracz, grywa głównie w dużych turniejach otwartych, których w swojej karierze wygrał z kilkanaście. Grając w Openach ciężej jest się dokładnie przygotować do partii niż w turniejach kołowych z uwagi na czas jakim zawodnik dysponuje na przygotowania. To dlatego gracz, który gra z dużą ilością różnych zawodników w ciągu roku, w turniejach gdzie jest mało czasu na przygotowania przed rundą, osiągnie lepsze wyniki przy bardziej ograniczonym repertuarze debiutowym. Arcymistrz Gleizerov ma bardzo stały i przewidywalny repertuar debiutowy – on gra swoje i niech przeciwnik, który spotyka się z nim po raz pierwszy i który ma zaledwie kilka godzin, a niekiedy i kilka minut na przygotowanie, znajdzie coś co zapewni mu przewagę. Może to i trochę nudna strategia, ale moim zdaniem zawodnik do 2500 dysponujący kilkoma godzinami, nie jest w stanie znaleźć przewagi ze „specjalistą w jego specjalności”.

Evgeny Gleizerov spopularyzował dziwne i na oko podejrzane posunięcie 9…H:f6 w wariancie głównym powstałym po: 1.e4 e6 2.d4 d5 3.Sd2 Sf6 4.e5 Sfd7 5.Gd3 c5 6.c3 Sc6 7.Se2 c:d4 8.c:d4 f6 9.ef6 H:f6!? Pomimo nieprzychylnych ocen komputera, wariant ten trzyma się do dzisiejszego dnia i choć białe mają małego plusa +/= to jednak Specjaliście jakim jest w tym wariancie Gleizerov białe mogą … no cóż… po prostu „na kukać” .

„Po naukę do Mistrza”: partie i wstępna analiza poniżej.

Iweta Rajlich

fot: http://www.scacchierando.net