W czwartym odcinku z serii „Po naukę do Mistrza” Iweta Rajlich przedstawia nam wariant, który z powodzeniem stosuje arcymistrz Michał Krasenkow przeciwko Obronie Królewsko-Indyjskiej. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem!

Krasenkow – Obrona Królewsko Indyjska z 6.h3

W świecie Szachowym mówią, że Królewsko-Indyjską z 6.h3 rozumie i może grywać chyba tylko parę osób, w tym oczywiście Arcymistrz Michał Krasenkow. I słusznie. Jest to wariant tak niepodobny do innych, tak pełen niuansów i tak zagmatwany i trudny do analizy jak żaden inny mi znany. Białe jeśli nie chce szybko przegrać, musi grać bardzo dokładne posunięcia i orientować się wręcz doskonale w przestawieniach pozycji i głębokich ideach strategicznych stojących za każdym ruchem. W tym wariancie grając normalne – wydawać by się mogło ruchy, można bardzo szybko oboma kolorami dostać przegraną pozycję i… nawet o tym nie wiedzieć. Nie wiem jak teraz, ale jeszcze kilka lat temu, po prostu nie szło analizować tego debiutu z komputerami ponieważ nie umiały one prawidłowo ocenić pozycji. Jednym słowem debiut zjadliwy i dla wybranych… albo dla tych szukających nowych szachowych wrażeń i gotowych zapłacić frycowe.

No dobrze, ale zobaczmy partie Mistrza, którego statystyki w tym wariancie są oszałamiające! Przed Państwem 58 partii czternastokrotnego drużynowego Mistrza Polski!

Iweta Rajlich

foto: Lars OA Hedlund