Dziś w Moskwie rusza turniej Aerofłot Open – jeden z najsilniejszych turniejów open na świecie. W stawce 86 zawodników jest blisko 70 arcymistrzów, a wśród nich dwaj zawodnicy Polonii: Darek Świercz i Mateusz Bartel (na zdjęciu), który wygrał już ten turniej w 2012 roku.

W 2012 roku Mateusz uzyskał w Moskwie 6,5 pkt. (4 wygrane i pięć remisów) co wystarczyło do zwycięstwa. Jak będzie tym razem? Nasi zawodnicy nie należą do faworytów – Mateusz (rank. 2625) na liście startowej rozstawiony jest z numerem 27, a Darek Świercz (2665) z numerem 14. Listę uczestników otwiera reprezentujący Izrael Boris Gelfand (2735), a zawodników z rankingiem powyżej 2700 pkt. – a więc z najwyższego światowego topu – jest w sumie pięciu.

Zawody zostaną rozegrane na dystansie 9 rund – zwycięzcę poznamy 9 marca. W pierwszej rundzie Darek zmierzy się z Nikitą Maiorovem (2558), a Mateusz zagra z Eldarem Gasanovem (2503). Dla naszych zawodników moskiewski turniej z pewnością jest formą przygotowań i budowania formy do zbliżających się Indywidualnych Mistrzostw Polski. Za obu Polonistów trzymamy kciuki!

Lista startowa turnieju – TUTAJ.