Dziś w Poznaniu rozpoczną się Lotto Mistrzostwa Polski oraz Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet w szachach. Wśród mężczyzn o medale powalczy dwóch zawodników Polonii: Mateusz Bartel i Dariusz Świercz, a wśród kobiet aż cztery Polonistki: Jolanta Zawadzka, Iweta Rajlich, Mariola Woźniak i Anna Kantane. Polonia Wrocław będzie najliczniej reprezentowanym spośród wszystkich klubów!

Rywalizacja o tytuł mistrzyni i mistrza Polski będzie się toczyć w Poznaniu równolegle. W turnieju kobiet zagra dziesięć najlepszych pań, a w turnieju mężczyzn dziesięciu najlepszych panów w kraju. W tej stawce jest w sumie aż sześcioro zawodników Polonii Wrocław, która będzie w Poznaniu najliczniej reprezentowanym klubem! – Cieszę się, że nasz klub jest reprezentowany tak licznie w wąskim, elitarnym gronie – mówi Artur Czyż, dyrektor Polonii, który jednocześnie nie ukrywa, że w klubie są spore medalowe aspiracje związane ze startem wymienionej szóstki. – Byłbym szczęśliwy, gdyby nasi zawodnicy przywieźli z Poznania co najmniej trzy medale. A dwa krążki to plan minimum – dodaje Artur Czyż.

Jolanta Zawadzka

Jolanta Zawadzka

Kto może pokusić się o miejsce na podium? W rywalizacji pań aż 10 medali MP na koncie ma Jolanta Zawadzka – na zdjęciu – (w tym trzy złote), która w zeszłym roku w Poznaniu stanęła na najwyższym stopniu podium i teraz będzie bronić złotego krążka. Aż siedem złotych medali ma w dorobku kolejna z naszych zawodniczek Iweta Rajlich, która z kolei przed rokiem wywalczyła brąz. Obie z pewnością po raz kolejny będą się liczyć w walce o miejsce na podium, a ich głównymi rywalkami będą reprezentantki Polski: Monika Soćko, Karina Szczepkowska-Horowska i Joanna Majdan-Gajewska. Liczymy także na dobry start naszych młodych zawodniczek – świeżo upieczonej mistrzyni Polski Juniorek do lat 18 Marioli Woźniak, która już przed rokiem była blisko sprawienia sensacji, zajmując w Poznaniu miejsce tuż za podium oraz Anny Kantane (znanej też pod panieńskim nazwiskiem Iwanow), która w seniorskich mistrzostwach kraju zagra po raz czwarty.

Mateusz Bartel

Mateusz Bartel

Wśród panów Polonię reprezentować będzie dwóch zawodników – drugi obecnie rankingowo Polski szachista Dariusz Świercz oraz czterokrotny mistrz Polski Mateusz Bartel (na zdjęciu obok). – Będę w tym finale… najstarszym zawodnikiem! Także, cóż, muszę bronić honoru weteranów. Turniej jest bardzo ciekawy, chyba najciekawszy na przestrzeni wielu lat. Praktycznie każdy może być pierwszy, a na pewno każdy może być ostatni. Dlatego jedyny realny cel, to zagranie 9 dobrych partii i walka do samego końca. Przy tak wyrównanej stawce, spodziewam się tego, że różnice w tabeli powinny być minimalne – mówił niedawno w wywiadzie dla naszej strony kapitan Polonii, który bardzo dobrze zaczął ten rok zajmując wysokie 3. miejsce w silnym i prestiżowym turnieju Aerofłot Open w Moskwie. Oby wysoką formę utrzymał także w mistrzostwach kraju! Tradycyjnie faworytem do złota będzie najlepszy rankingowo polski szachista Radosław Wojtaszek, któremu coraz mocniej po piętach depczą jednak młodsi koledzy, nie tylko nasz Darek Świercz, ale też m.in. Jan Krzysztof Duda, Kacper Piorun czy Kamil Dragun. Rywalizacja zapowiada się pasjonująco!

Lista startowa Budimex Mistrzostw Polski Kobiet (w nawiasie aktualny ranking): 1. Monika Soćko (2461), 2. Jolanta Zawadzka (2432), 3. Karina Szczepkowska-Horowska (2403), 4. Iweta Rajlich (2389), 5. Joanna Majdan-Gajewska (2380), 6. Oliwia Kiołbasa (2348), 7. Anna Kantane (2310), 8. Ewa Harazińska (2310), 9. Klaudia Kulon (2298), 10. Mariola Woźniak (2154).

Lista startowa Lotto Mistrzostwa Polski Mężczyzn (w nawiasie aktualny ranking): 1. Radosław Wojtaszek (2713), 2. Dariusz Świercz (2665), 3. Kacper Piorun (2655), 4. Jan Krzysztof Duda (2652), 5. Grzegorz Gajewski (2633), 6. Mateusz Bartel (2625), 7. Jacek Tomczak (2603), 8. Kamil Dragun (2594), 9. Marcel Kanarek (2532), 10. Maciej Klekowski (2432).

Na naszej stronie znajdziecie codziennie podsumowanie rundy i występów naszych zawodników – zapraszamy! Wszystkie partie na żywo można natomiast śledzić na oficjalnej stronie mistrzostw – TUTAJ.

Materiał filmowy pochodzi z serwisu www.sportgame.com.pl