W środę o godz. 15.00 w Poznaniu rozpoczęły się Lotto Mistrzostwa Polski oraz Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet w szachach. Jak w pierwszej rundzie spisali się reprezentanci Polonii Wrocław?

W pierwszej rundzie u pań doszło do derbów naszego klubu – po 47 ruchach Jolanta Zawadzka pokonała Annę Kantane. Miłą niespodziankę sprawiła 18-letnia Mariola Woźniak, która zremisowała ze znacznie silniejszą i bardziej doświadczoną Joanną Majdan-Gajewską. Z kolei Iweta Rajlich po blisko 5-godzinnej walce przegrała z Klaudią Kulon.

Mistrzostwa Polski w szachach Mateusz Bartel vs Grzegorz Gajewski

U panów pojedynek broniącego mistrzowskiego tytułu Grzegorza Gajewskiego z naszym Mateuszem Bartlem zakończył się remisem. Najdłużej trwało starcie Darka Świercza z Kamilem Dragunem, które ostatecznie zakończyło się remisem. Swoje partie pewnie wygrali faworyci – Radosław Wojtaszek i Jan Krzysztof Duda.

Lotto Mistrzostwa Polski

Darek Świercz – Kamil Dragun 0,5-0,5
Grzegorz Gajewski – Mateusz Bartel 0,5-0,5
Kacper Piorun – Marcel Kanarek 1-0
Maciej Klekowski – Radosław Wojtaszek 0-1
Jacek Tomczak – Jan Krzysztof Duda 0-1

Dariusz Świercz – Kamil Dragun 1/2

Mimo tego, że grający białym kolorem Darek stracił dużo czasu do namysłu w fazie debiutowej, to przez większość partii zawodnik Polonii Wrocław miał przewagę, która w pewnym momencie przekształciła się w posiadanie pionka więcej. Jednak za cenę pionka, grający czarnymi Kamil Dragun, posiadał parę gońców, co przy otwartej pozycji w pewnym stopniu rekompensowało straty materialne. Z biegiem czasu materiał na szachownicy redukował się i powstała pozycja z różnobarwnymi gońcami (przy hetmanach na szachownicy), co znacząco zredukowało szanse Darka na wygraną, w rezultacie czego polonista zremisował swoją pierwszą partię na Mistrzostwach.

Grzegorz Gajewski – Mateusz Bartel 1/2

Remis. Kapitan Polonii Wrocław w pierwszej rundzie zmierzył się z obrońcą tytułu Mistrza Polski z Grzegorzem Gajewskim, który dopiero co wrócił z Moskwy, gdzie pomagał Vishiemu Anandowi w turnieju pretendentów. W zasadzie o partii wiele ciekawego napisać nie można, partia od początku była bardzo wyrównana i tak w zasadzie do końca partii, co nie zmienia faktu, że jest to dobry wynik dla Mateusza.

A oto, co o swojej partii napisał Mateusz:


[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=””] Jak na weteranów przystało, partia pomiędzy Grześkiem Gajewskim a mną, miała spokojny przebieg. Po niestandardowo rozegranym debiucie, szybko wymieniły się hetmany, a był to dopiero początek uproszczeń. Co prawda, prawdopodobnie białe gdzieś stały lepiej, ale w partii czarne stosunkowo szybko rozwiązały wszystkie problemy.
Remis na początek to dobry wynik, zwłaszcza czarnym kolorem. W turniejach kołowych ważne jest, by dobrze wejść w turniej, a remis, po ciekawej partii, to właśnie takie wejście. [/us_testimonial]
 (źródło: facebook)

Zagrają w 2 rundzie (czwartek, godz. 15.00): Marcel Kanarek – Mateusz Bartel, Kamil Dragun – Grzegorz Gajewski, Jan Krzysztof Duda – Dariusz Świercz, Radosław Wojtaszek – Jacek Tomczak, Kacper Piorun – Maciej Klekowski.

Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet:

Anna KantaneJolanta Zawadzka 0-1
Mariola Woźniak – Joanna Majdan-Gajewska 0,5-0,5
Iweta Rajlich – Klaudia Kulon 0-1
Karina Szczepkowska-Horowska – Oliwia Kiołbasa 1-0
Monika Soćko – Ewa Harazińska 1-0

Anna KantaneJolanta Zawadzka 0-1

Pierwsze derby Polonii Wrocław. Grająca białym kolorem Anna Kantane nie poradziła sobie przeciwko broniącej Mistrzowskiego tytułu Jolancie Zawadzkiej. Coś nie tak poszło w debiucie ze strony Ani. Duże zużycie czasu, problem ze znalezieniem właściwego ustawienia figur nie wróżyło dobrze dla młodszej z polonistek. Za to grająca czarnymi Jola doskonale wiedziała, co grać (małe zużycie czasu na początku partii). Właściwie z ruchu na ruch pozycja białych pogarszała się, czego skutkiem była strata pionka już po 17 posunięciach, co wystarczyło Joli do zwycięstwa w partii.

Mariola Woźniak – Joanna Majdan-Gajewska 1/2

Pierwsza zakończona partia Mistrzostw Polski! Po dosyć wyrównanej walce w grze środkowej, nasza zawodniczka osiągnęła dużą przewagę – na granicy wygranej. Mariola grając jednak, jak się wydaje, pochopne 32.Gxh7, de facto przeprowadziła kombinację, która forsowanie doprowadziła do remisu przez wiecznego szacha. Ciekawszym rozwiązaniem, a także o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem, było zagranie chociażby 32.Hf2 lub 32.Hg2! i pozycja grającej białymi Marioli jest na pograniczu wygranej! Czarne nie mają sensownych posunięć do wykonania i w dodatku muszą uważać na różne motywy taktyczne ze strony białych tj. g6 lub Gxh7. Szkoda!

Iweta Rajlich – Klaudia Kulon 0-1

Mistrzostwa Polski Kobiet - Iweta RajlichIweta bardzo szybko i pewnie rozegrała debiut. Szybko uzyskała przewagę pary gońców, oraz zdecydowanie lepsze ustawienie figur, ponieważ czarnego skoczka na b7 nie można po wykonaniu przez zawodniczki 17 posunięć uznać za silną figurę. Jednakże, jak się wydaje Iweta nie doceniła możliwości czarnych związanych z marszem piona „a”. W pewnym momencie, być może zamiast 20. Hc2, lepsze było zagranie a4, tak by samemu prowadzić działania na skrzydle hetmańskim. A tak, kontra czarnych nabrała realnych kształtów i Klaudia w miarę upływu czasu uzyskiwała coraz lepszą pozycję, co jak na koniec się okazało dało przeciwniczce polonistki cały punkt.

Zagrają w 2 rundzie (czwartek, godz. 15.00): Oliwia Kiołbasa – Jolanta Zawadzka, Ewa Harazińska – Anna Kantane, Klaudia Kulon – Monika Soćko, Joanna Majdan-Gajewska – Iweta Rajlich, Karina Szczepkowska-Horowska – Mariola Woźniak.

Wszystkie partie na żywo można śledzić na stronie mistrzostw – TUTAJ.

Fot. PZSzach.pl