Zapraszamy do zapoznania się z materiałem z 10 odcinka „Po naukę do Mistrza”. Iweta Rajlich przedstawia nam waritant, który z powodzeniem można stosować białymi przeciwko Obronie Benoni.

Rosyjski Mistrz Międzynarodowy starego pokolenia, 7-krotny mistrz Białorusi, wybitny teoretyk i trener, autor znamienitej książki o Obronie Benoni i Obronie Indyjskiej. W obronie Benoni, czy jak to kiedyś o niej mówiono w Obronie Indyjskiej, partii Alberta Kapenguta w bazie znajdziecie niewiele… Zarówno on jak i jego arcymistrzowie – uczniowie Borys Gelfand, Ilja Smirin czy Juri Schulman grają bardziej solidne debiuty…A myślałby kto, że jeśli ktoś jest autorem bardzo znanej klasycznej pozycji z danego debiutu to i go grywał…
Benoni to bardzo taktyczny debiut, gdzie białe stara się „zabrać zabawki” czarnemu, czyli ograniczyć kontgrę i dzięki przewadze w przestrzeni na skrzydle królewskim awansować pionka do pola e5, bądź dobierać się do słabości czarnych na skrzydle hetmańskim grając b4. Często trudno jest czarnemu bronić też pionka d6. Grając czarnymi proszę pamiętajcie, że czarne może się w tym debiucie błyskawicznie udusić  – to stąd białe gra profilaktyczne h3, aby nie dać wyjść czarnemu gońcowi na g4 (w popularnym wariancie Gd3-h3). Aż 4 figury czarnych chcą być na d7 i jeśli czarnym nie uda się dojść w dobrej dla nich redakcji do f5, b5 czy wymienić 1-2 figur – uduszą się na swojej 6, 7 i 8 linii. To bardzo konkretny debiut, gdzie walka zaczyna się często już przed 10 ruchem – waga posunięcia jest bardzo duża. Bardzo szybko, więc jeśli białymi nie strawiliście jeszcze swojego obiadu i nie jesteście gotowi na podjęcie szybkiej walki od samego debiutu – lepiej nie przepychajcie pionka na d5 🙂 Miłego oglądania kilku partii z tego odchodzącego już do szachowego lamusa debiutu.

Iweta Rajlich