Ważne zwycięstwo w 5 rundzie odniósł Mateusz Bartel, który pokonał numer jeden polskich szachów Radosława Wojtaszka! Zwycięstwo odniosły także Jolanta Zawadzka oraz Anna Kantane!

LOTTO MISTRZOSTWA POLSKI

Wyniki 5 rundy:

Tomczak Jacek – Kanarek Marcel 1/2
Świercz Dariusz – Klekowski Maciej 0-1
Gajewski Grzegorz – Piorun Kacper 0-1
Bartel Mateusz – Wojtaszek Radosław 1-0
Dragun Kamil – Duda Jan-Krzysztof 0-1

Mateusz Bartel – Radosław Wojtaszek 1-0

Przed Mateuszem stało bardzo trudne zadanie do wykonania. Białym kolorem grał przeciwko liderowi Radosławowi Wojtaszkowi. O dziwo, Mateuszowi udało zaskoczyć się takiego znawcę debiutowego jakim jest Radek. Odpowiedź na posunięcie 10.Sd5, zajęła Radkowi prawie 48 minut. Co prawda, Wojtaszek wyrównał pozycję, ale strata takiej ilości czasu musiała odbić się na grze Radka przed kontrolą czasu. Przed kontrolą w 40 posunięciu lider tabeli wykonała parę nieprecyzyjnych posunięć, co wykorzystał Mateusz dostając wygraną pozycję, którą polonista zamienił na pierwsze zwycięstwo w Mistrzostwach Polski! Brawo Mateusz!

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”]Jak się okazuje, idea 6. Sb3 w Najdorfie wcale nie jest taka głupia, na jaką wygląda! Po uzyskaniu dobrych (świetnych) pozycji w Moskwie z Artemiewem oraz Gelfandem, dzisiaj dostałem dużą przewagę z Radkiem Wojtaszkiem – a o większego specjalistę w tym debiucie trudno. W momencie widocznym na zdjęciu, Radek myśli po silnym (i dla niego nieoczekiwanym) 10. Sd5!, a jego pozycja nie jest już najlepsza.
W dalszej części partii nie grałem zbyt precyzyjnie, ale – przy pomocy przeciwnika – udało się odnieść pierwsze zwycięstwo w zawodach![/us_testimonial]

[us_testimonial author=”Radosław Wojtaszek” style=”6″ company=”facebook”]Gratulacje dla Mateusza, punkt w pełni zasłużony. Swoich szans szukałem, jednak przeciwnik postawił dziś bardzo trudne warunki, co w połączeniu z wpadnięciem w wariant dało punkt. Jutro jest nowy dzień, nowa partia. Dzięki za ciepłe słowa, czuję Wasze wsparcie!:)[/us_testimonial]

Dariusz Świercz – Maciej Klekowski 0-1

Niestety drugą porażkę w turnieju odniósł Dariusz Świercz. Darkowi nie udał się rewanż za ubiegłoroczne Mistrzostwa Polski, gdzie również przegrał z Maćkiem. Ciężko powiedzieć, gdzie tkwi problem. Wydaje się, że polonista nie docenił możliwość czarnych, a i pewnie niedoczas zrobił swoje. Darek ma przed sobą jeszcze 4 rundy więc jest jeszcze o co grać, turniej jeszcze się nie skończył!

Kojarzenia 6 rundy:

Kanarek Marcel – Duda Jan Krzysztof
Wojtaszek Radosław – Dragun Kamil
Piorun Kacper – Bartel Mateusz
Klekowski Maciej – Gajewski Grzegorz
Tomczak Jacek – Świercz Dariusz

BUDIMEX MISTRZOSTWA POLSKI KOBIET

Wyniki 5 rundy:

Rajlich Iweta – Kiołbasa Oliwia 1/2
Soćko Monika – Woźniak Mariola 1/2
Kantane Anna – Szczepkowska-Horowska Karina 1-0
Zawadzka Jolanta – Majdan-Gajewska Joanna 1-0
Harazińska Ewa – Kulon Klaudia 1-0

Jolanta Zawadzka – Joanna Majdan-Gajewska 1-0

Po dwóch remisach w ostatnich dwóch rundach, pewne zwycięstwo odniosła Jolanta Zawadzka! Obrończyni Mistrzowskiego tytuły rozgromiła białym kolorem, będącą wyraźnie bez formy Joannę Majdan-Gajewską! Pogrom!

[us_testimonial author=”Jolanta Zawadzka” style=”6″ company=”Wywiad po partii”]Nie ma po co przyjeżdżać, jak się nie chce walczyć o złoto![/us_testimonial]

Monika Soćko – Mariola Woźniak 1/2

Rozstawiona z numerem pierwszym Monika Soćko przed tą rundą miała komplet punktów na swoim koncie 4/4. Kolejną przeciwniczką Moniki była nasza zawodniczka Mariola Woźniak. Przed polonistką tym trudniejsze stało zadanie ponieważ grała czarnym kolorem. Jednak nasza zawodniczka nie przestraszyła się bardziej utytułowanej rywalki i podjęła rękawice. Najpierw Mariola spokojnie wyrównała pozycję po debiucie, aby po zbyt pochopnych decyzjach Moniki przejąć inicjatywę, która dała jej przewagę po 23… Gxf2! Tym bardziej szkoda, że polonistka nie „dowiozła” zwycięstwa do końca i po komplikacjach, przeszła do końcówki wieżowej z pionkiem więcej, ale to nie wystarczyło do odniesienia zwycięstwa. Szkoda, było bardzo blisko!

Anna Kantane – Karina Szczepkowska-Horowska 1-0

Chyba najciekawsza partia pod względem sytuacji na szachownicy. Obie zawodniczki jak dotychczas nie zanotowały na swoim koncie remisu, co zapowiadało, że partia będzie ostra i tylko zwycięstwo będzie się liczyło dla obu Pań. Przez dłuższy czas pozycja Ani była przyjemniejsza, co nie zmienia faktu, że sytuacja na szachownicy była skomplikowana i wymagała od naszej zawodniczki dokładnej gry. Polonistka jednak wytrzymała i odniosła drugie zwycięstwo z rzędu i drugie nad kadrowiczką naszej reprezentacji! Brawo Ania!

Iweta Rajlich – Oliwia Kiołbasa 1/2

Po porażce z Mariolą Woźniak, Iweta na pewno chciała powetować sobie niepowodzenie z ostatniej rundy, zwyciężając z Oliwią. Prawdę powiedziawszy polonistka niemal przez całą partię musiała odpierać ataki młodszej rywalki i remis w partii może uznać za dobry wynik.

Kojarzenia 6 rundy:

Kiołbasa Oliwia – Kulon Klaudia
Majdan Gajewska Joanna – Harazińska Ewa
Szczepkowska Horowska Karina – Zawadzka Jolanta
Woźniak MariolaKantane Anna
Rajlich Iweta – Soćko Monika

zdjęcie: Kocham Szachy, facebook