W rozgrywanym w norweskim Stravanger superturnieju w pierwszej rundzie zwyciężyli Carlsen, Kramnik i mający za sobą serie 14 remisów w turnieju pretendentów Anish Giri.

[vc_tta_accordion toggle=”1″ title_tag=”h4″ title_size=”20px”]
[vc_tta_section title=”TRANSMISJA LIVE” active=”0″]

[/vc_tta_section]
[/vc_tta_accordion]

Wyniki I rundy:

GMVladimir Kramnik28011 – 0GMNils Grandelius2637
GMMagnus Carlsen28441 – 0GMPentala Harikrishna2753
GMMaxime Vachier Lagrave2785½ – ½GMLi Chao2755
GMAnish Giri27931 – 0GMPavel Eljanov2760
GMLevon Aronian2786½ – ½GMVeselin Topalov2780

W turniejach, gdzie uczestniczy czołówka światowa rzadko widzimy, aż tyle rezultatywnych partii. Trzy partie z pięciu zakończyły się zwycięstwami, pozostałe dwa pojedynki zakończyły się remisami. Na pewno wpływ na taki obrót rzeczy ma tempo jakim rozgrywają swoje partie zawodnicy. Otóż, aż do 60 posunięcia zawodnicy nie mogą liczyć na bonifikatę czasową po każdym posunięciu w postaci 30 sekund, tylko do 40 ruchu mają 100 minut do zużycia i następnie na kolejne 20 posunięć 50 minut. Dopiero po 60 posunięciu zawodnicy otrzymują 15 minut + 30 sekund na posunięcie. Takie tempo musi spowodować dużą liczbę niedoczasów, a za czym idzie większe prawdopodobieństwo pomyłek. Poniżej przykład ostatnich posunięć w wykonaniu Carlsena i Harikrishny!

źródło: chess24.com

Właściwie zwycięstwo Kramnika także, nie może dziwić. Już od dawna były Mistrz Świata schodzi z utartych ścieżek debiutowych i po prostu gra w szachy. Po debiucie ustawia równą pozycję i cierpliwie kończy swoich przeciwników. Taka taktyka sprawdziła się w partii z decydowanie najniżej notowanym Szwedem Nilsem Grandeliusem, który miejsce w superturnieju zapewnił sobie po zwycięstwie w turnieju kwalifikacyjnym, gdzie wyprzedził między innymi Mistrzynię Świata Hou Yifan.

Zaskoczeniem może być zwycięstwo Anisha Giriego, który w turnieju pretendentów do korony Mistrza Świata zremisował wszystkie swoje pojedynki, a było ich 14! Jednakże, wynik Holendra może być nieco mylący, ponieważ wiele z tych remisów wynikało z wypuszczenia olbrzymich przewag, a nie z chęci zremisowania. W pojedynku z Eljanovem rozegrana została partia włoska, gdzie powstała dosyć ostra pozycja, w której pierwszy i jak się okazuje decydujący błąd popełnił Ukrainiec (który notabene jest bez rankingu FIDE, po tym jak Międzynarodowa Federacja zawiesiła Ukraińską Federację Szachową za nierozliczenie meczu o Mistrzostwo Świata pomiędzy Hou Yifan, a Marią Muzychuk). Przegrywającym ruchem było 19…h5? po którym Giri uzyskał dwie lekkie figury za wieże i pionka, co zostało przez niego lekko zrealizowane, dając młodemu zawodnikowi cały punkt. Zdecydowanie lepszym pomysłem było zagranie 19…Kh7 po którym Eljanov mógł walczyć o uzyskanie przewagi! Partia Giri-Eljanov poniżej:

Kojarzenie 2 rundy (początek o 16):

Grandelius – Aronian
Li Chao – Kramnik
Giri – Vachier-Lagrave
Topalov – Carlsen
Eljanov – Harikrishna

Strona turnieju TUTAJ