Zapraszamy do zapoznania się z pierwsza recenzją (z planowanych 10) na temat książek szachowych, które warto przestudiować. Iweta Rajlich „Okiem arcymistrzyni” w pierwszej części przedstawia nam książkę sławnego trenera Marka Dvoretskiego „Dvoretsky’s Endgame Manual”

Do wygrania 50 oczek ELO!

Drogi Czytelniku, czy gdyby ktoś obiecał dodać Ci 50 oczek ELO do Twojego rankingu za rzetelne przeczytanie książki szachowej to byś się zgodził?!  Uważam, że przeczytanie Książki Dworeckiego Endgame Manual już zawodnikom 2000+ może przynieść tak wymierne korzyści 🙂 Książka ta w sposób doś2703_lć łopatologiczny przedstawia podstawy podstaw – teorię pionkówek, wieżówek, skoczkówek, gońcówek, hetmańskich, końcówek mieszanych. Dużo tego jest ale coż… powtarzanie matką nauki. Poza tym znajdziesz tam drogi Czytelniku bardzo dużo przykładów z praktyki – tak zwanych “tragikomedii” w wykonaniu słynnych arcymistrzów. Ich wpadki zdają się bawić Dworeckiego i dość nieskrępowanie je podkreśla. Wpadki te, a także zadania sprawdzające zrozumienie mini wykładu na temat danego typu końcówki to zdecydowany plus tej książki.

Nauka końcówek teoretycznych to nie tylko wiedza – z tej książki wspaniale można nauczyć się też liczenia wariantów. Przyjdzie to łatwiej tym szachowym leniuchom, którym nie będzie się chciało ustawiać pozycji na szachownicy a tylko czytać książkę do poduszki. To książka do której wraca se przez cale szachowe życie – szlifując w ten sposób swój warsztat.

Poniżej fragment książki: rozdział końcówki wieżowe podrozdział: Tragikomedia: Gulko-Ulmann z mini analizą. Życzę przyjemnej lektury!

Lista książek, które poleca Iweta Rajlich i które będą recenzowane w kolejnych odsłonach „Okiem arcymistrzyni” TUTAJ

Iweta Rajlich