W trzeciej odsłonie „Szachowej półki” Iweta Rajlich omawia serię książek napisanych przez Genne Sosonko. Zapraszamy do przeczytania materiału!

Urodził się w 1943 w Rosji. W 1972 zdołał “uciec” przez Izrael do Holandii przez co został we własnym kraju personą non gratta. Od 1974 jest arcymistrzem, a od 2004 posiada tytuł Seniora Trenera FIDE. Napisał 4 nietechniczne książki o szachach opisując w nich Rosję swojego dzieciństwa, a także znane i mniej znane szachowe osobistości tamtych lat. Rzadko zdarza się przeczytać książki o szachistach, takie bez diagramów, tak niesamowicie dobrze napisane jak te autorstwa Arcymistrza Gennadiego Sosonko! Nie dziwne, że pozytywne recenzje jego książek znajdziecie w Washington Post. Nie zostały przetłumaczone na język polski:932_l

  • Sosonko, Genna (2001). Russian Silhouettes.
  • Sosonko, Genna (2003). The Reliable Past.
  • Sosonko, Genna (2006). Smart Chip from St. Petersburg: And Other Tales of a Bygone Chess Era
  • Sosonko, Genna (2013). The World Champions I Knew. New in Chess. 
Genadij Sosonko to nie tylko bardzo silny Arcymistrz, który ma ciekawe wspomnienia o wyjątkowych szachistach i wyjątkowo dobre pióro. To nietuzinkowy człowiek, którego opowieści i anegdoty w nich zawarte, po prostu czyta się jednym tchem. Książki przesiąknięte są nostalgią i sentymentalizmem, ale z uwagi na uczciwość i krytyczny zmysł obserwacji autora, czytelnik ma wrażenie, że portrety są wierne, mocne i choć czarno białe to jednak prawdziwe. W „Russian Silhouttes” znajdziecie opowiadanie „My Misha”. Jest to taki czarno-biały szkic sylwetki Michała Tala, dla Sosonki – przyjaciela i rywala, ale przede wszystkim Mistrza.

Cytat z książki: Russian Silhouettes: “He was strong in spirit like no one else”. Poniżej 4 partie: Tal – Sosonko.

 

Iweta Rajlich